הרצאות מצגות

סיכום חודש הפעילות ע''י מנהלי פורום סרטן הריאה: חשיבות העלאת המודעות, ו..מחכים לפריצות דרך...

23/12/2008

במהלך החודש האחרון הפעלנו פורום מומחים מיוחד שענה על שאלות רופאים ומבקרים בנושא סרטן ריאה, וזאת לרגל חודש המודעות לסרטן הריאה. הפורום הוקם ביוזמת ותמיכת חברת רוש פרמצבטיקה. הפורום נוהל במקביל ובשיתוף פעולה מלא של ד"ר חיים בירן, אונקולוג בכיר מהמכון האונקולוגי בשיבא,  ופרופ' מרדכי קרמר, מנהל מכון הריאה במרכז רבין, אשר הדגימו והמחישו בתשובותיהם את השיתוף של שתי הדיסיפלינות בטיפול במחלת סרטן הריאה.

כעת אנו שמחים להביא סיכום קצר של מה שהתרחש בפורום.

בסה"כ נשאלו למעלה מ-50 שאלות במגוון רחב של נושאים שכללו סוגיות באיבחון מוקדם ושאלות הנוגעות לטיפולים חדשניים שונים.

ביקשנו משני מנהלי הפורום לסכם אותו מנקודת ראות מבטם.

ד"ר בירן:

במהלך חודש המודעות לסרטן הריאה שמחתי על ההשתתפות הערה בפורום מצד רופאים/ות והציבור הרחב, כאחד, שהיפנו שאלות מגוונות. בדרך כלל, סרטן הריאה אינו זוכה להד תקשורתי בהיקף שהכרנו עד כה לגבי סרטן השד, לדוגמה. לריאות אין "לובי" ויש לכך השלכות, כמו הסיכוי להכניס תרופות חדשות לסל הבריאות. אם נזכה "ליישר קו" עם סוגי הסרטן השכיחים האחרים  (שד ומעי גס) מבחינת המודעות והתמיכה הציבורית-  נבוא, עמיתי פרופ' קרמר ואני על שכרנו.

 

פרופ' קרמר:

בחודש האחרו ניהלנו פורום על הסרטן הקטלני בריאות. הפורום ענה על כ- 50 שאלות אלי ולעמיתי. השאלות רובן הופנו מרופאים אך בחלקן מחולים. השאלות היו ברמה גבוהה והראו ידע טוב של השואלים בנושא בעיקר בנושאים כמו איבחון הסתמנות דרוג חומרת המחלה וכמובן גישות טיפוליות שונות.

הידע בתחום זה הוא רב אך הפתרונות הרפואיים עדיין לא באופק. עדיין אין תשובות ברורות על נושא הגילוי המוקדם במעשנים, ואין הצלחה מסחררת בטיפול בשלבים המתקדמים של המחלה. מכל מקום יש התקדמות גדולה בטכניקות איבחון ובטיפול בשלבים המוקדמים. סרטן הריאה עדיין מצפה לפריצה הגדולה כמו בסרטנים אחרים כלוקמיות ואף סרטן שד. עד אז עלינו להתרכז במניעה ע"י הפסקת עישון ומניעת עישון מגיל צעיר. את הפירות לכך נראה רק בעוד כ10-20 שנה.

לבלוג של פרופ' קרמר

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני