חדשות

עומס מחלה גבוה יותר בחולים עם חפיפה בין אסתמה ומחלת ריאות חסימתית כרונית (Respirology)

01/02/2021

 

בחולים עם חפיפה בין אסתמה ומחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease) תועד נטל מחלה גבוה יותר, בהשוואה לחולים עם אסתמה או COPD, כך עולה מתוצאות מחקר חדש מאוסטרליה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כ-20% מהמקרים של COPD הם למעשה מקרים חופפים של אסתמה ו-COPD (Asthma-COPD Overlap, או ACO). עם זאת, הנתונים אודות חולים אלו הם מוגבלים, מאחר והחולים הללו לרוב לא נכללו במחקרים קליניים.

 

המחקר הנוכחי כלל חולים בגילאי 18 שנים ומעלה עם אבחנה מאושרת של COPD בלבד (153 חולים), אסתמה חמורה בלבד (64 חולים), או חפיפה של אסתמה ו-COPD (106 חולים). החוקרים השלימו הערכה של הנתונים הדמוגרפיים והקליניים, כולל איכות חיים בריאותית, התלקחויות בשנה האחרונה ומדדים אחרים להערכת נטל המחלה. בנוסף, החולים סווגו לפי ספירת אאזנופילים בדם של לפחות 0.3 x 109/L.

 

מהנתונים עולה כי מחלה אאזנופילית בדרכי האוויר תועדה ב-41% מהחולים; 55%, 44% ו-29% מאלו עם ACO, אסתמה חמורה ו-COPD, בהתאמה. דיווחים על איכות חיים בריאותית גרועה יותר והתלקחויות בשנה האחרונה היו דומים בקרב חולים בשלוש הקבוצות.

 

עם זאת, בחולים עם ACO עם אאזנופיליה תועד מספר גדול יותר משמעותית של התלקחויות בשנה האחרונה, בעיקר אלו שדרשו טיפול פומי בסטרואידים, בהשוואה לחולים עם אסתמה בלבד. בנוסף, המספר המצטבר של התלקחויות בשנה הקודמת בחולים עם מחלה אאזנופילית עמד על 164 מקרים באלו עם ACO,, בהשוואה לאסתמה חמורה בלבד (44 מקרים) ו-COPD בלבד (59 מקרים).

 

בחולים עם ACO תועד גם נטל מחלה גבוה יותר משמעותית על-פי שאלון SGRQ (St. George's Respiratory Questionnaire), המשמש להערכת מגבלה תפקודית.

 

ממצאי המחקר תורמים להבנת חשיבות אאזנופילים בדם במחלה בדרכי אוויר ותוצאות המחקר תומכות  בחשיבות אאזנופיליה בחולים עם אסתמה ו-COPD.

 

Respirology 2021

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני