חדשות

האיגוד לרפואה פנימית קורא לשר הבריאות הורביץ להתמקד ברפואה הפנימית

28/07/2021

ממקדים אלומת אור רק בקורונה, אבל בדרך, שוכחים שהמחלקות הפנימיות ממתינות כבר כמעט 3 שנים לגלגל ההצלה: למימוש דו"ח טור כספא" (ראשי הרפואה הפנימית, בעקבות דו"ח מדדי האיכות, שפרסם הבוקר משרד הבריאות)

"אל תתבלבלו. זו לא רק מגיפת הקורונה, איתה אנו מתמודדים במחלקות פנימיות קורונה, או בפנימיות הרגילות. התחלואה אצלנו עולה משנה לשנה, על רקע הזדקנות האוכלוסייה וריבוי המחלות הכרוניות, שבהן תפקידנו לטפל. כוח האדם הרפואי אצלנו במחסור כרוני. קשיים עצומים. קבלות ושחרורים במחלקות בקצבים, שאין להם אח ורע בעולם כולו. אם מישהו סובר בטעות, כי יש ירידה באשפוזים - זו טעות! אנחנו בשיא הקיץ והתפוסות כמו בחורף. מחלקות עם מעל 100% תפוסה, אשפוזי מסדרונות. צוותים מרובי עבודה. אבל מנגד, אין מענה מצד הממשלה.

טיוטת חוק ההסדרים, שפרסם האוצר, מרחיבה עוד יותר את השבר במערכת.
הסעיף הבעייתי ביותר מתייחס לפיצוי, שיינתן למחלקות בעקבות הגידול הדמוגרפי, בשיעור של 1.2% . ההצעה לפיה הפיצוי למחלקות הפנימיות יהיה נמוך משאר מחלקות בתיה"ח, ויעמוד על 0.8% בלבד (וגם זה בהתניות), אינו הגיוני. הפוך מכפי הנדרש.

דו"ח מדדי האיכות קובע חד וחלק: ירידה בתפקוד המחלקות הפנימיות. אנחנו זועקים כבר שנים, ואין מענה.
אתמול, בפגישת מנהלי בתי החולים עם מנכ"ל המשרד, פרופ' נחמן אש (שהוא עצמו מומחה ברפואה פנימית. היה חבר ועדת טור כספא, ומכיר היטב את הקשיים), עלתה מצוקת הפנימיות.

אנו קוראים לשר הבריאות, ניצן הורביץ. אנו קוראים לשר האוצר, אביגדור ליברמן. מקדו את הלומת האור בנקודה הכי קריטית במערכת הבריאות, בטח לאור התפקוד שלנו במגיפת הקורונה. תתמקדו. תתמקדו. תתמקדו ברפואה הפנימית".

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני