חדשות

שכיחות גבוהה של קליטה חיובית-שגויה בקשריות לימפה בבדיקת PET לאחר חיסון כנגד קורונה (AJR Am J Roentgenol.)

07/06/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Roentgenology מדווחים רדיולוגים ממינסוטה כי בנבדקים שהשלימו בדיקת PET לאחר קבלת חיסון כנגד קורונה תתכן קליטה חיובית-שגויה בבלוטות לימפה, ממצאים אשר הובילו לביופסיות מיותרות.

 

החיסונים כנגד נגיף הקורונה של חברות פייזר ומודרנה עלולים להוביל להגדלת קשריות לימפה תגובתית וקליטה של החומר המסומן בבדיקת PET.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את התדירות ואת המאפיינים של קליטת FDG ו-11C-Choline בבדיקות PET שבוצעו לאחר חיסון כנגד נגיף הקורונה. לצורך כך, הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 67 חולים (גיל ממוצע של 75.6 שנים, 43 גברים) שעברו בדיקת PET/CT (66 חולים) או בדיקת PET/MRI (חולה אחד) עם FDG (54 חולים) או 11C-Choline (13 חולים) בין 14 בדצמבר, 2020, ועד 10 במרץ, 2021, לאחר קבלת חיסון כנגד נגיף הקורונה.

 

בדיקות PET בוצעו לאחר חציון של 13 ימים באלו שקיבלו מנת חיסון אחת (44 חולים) ולאחר חציון של 10 ימים באלו שקיבלו שתי מנות חיסון (23 חולים). שני רופאים בחנו את ההדמיות באופן בלתי-תלוי וקבעו את הקליטה בקשריות הלימפה.

 

מהנתונים עולה כי קליטה חיובית בקשריות לימפה בבית השחי תועדה ב-10.4% (7 מבין 67) מהנבדקים (7.4% מבדיקות FDG ו-23.1% מבדיקות 11C-Choline); ארבעה חולים עם קליטה בקשריות לימפה בבית השחי קיבלו את החיסון של חברת פייזר ושלושה חולים עם קליטה דומה קיבלו את החיסון של חברת מודרנה.

 

צד הזריקה תועד ב-5 מבין 7 נבדקים עם קליטה בקשריות לימפה בבית השחי ובכל המקרים הקליטה הייתה בצד הגפה לה ניתנה זריקת החיסון. בנבדק אחד תועדה קליטה בקשרית לימפה מחוץ לבית השחי (קליטה על-בריחית בבדיקת FDG/PET). קליטה בשריר הדלתואיד באותו צד של מנת החיסון תועדה ב-14.5% מהנבדקים עם נתונים זמינים אודות צד הגפה לה ניתן החיסון, כולל 42.9% מאלו עם קליטה חיובית בקשריות לימפה בבית השחי.

 

ממצאי המחקר מעידים כי תתכן קליטה מוגברת בקשריות לימפה בבית השחי או בשריר הדלתואיד בבדיקות PET לאחר חיסון כנגד נגיף הקורונה.

 

AJR Am J Roentgenol. Published online May 19, 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני