חדשות

בדיקת OCT Angiography עשויה לסייע בזיהוי שינויים וסקולאריים תת-קליניים בחולים עם טרשת נפוצה (מתוך כנס Euretina)

12/09/2021

 

בדיקת OCT Angiography עשויה לסייע בזיהוי מוקדם ומעקב אחר התקדמות טרשת נפוצה, כאשר מנתונים שהוצגו במהלך כנס Euretina עולה כי הבדיקה עשויה לסייע בזיהוי שינויים תת-קליניים בכלי הדם בחולים אלו.

 

מדגם המחקר כלל 15 חולים ו-30 עיניים, כאשר בדיקת OCA Angiography שימש להערכת שינויים ברשתית ובצפיפות כלי הדם לאורך שנתיים לאחר אירוע דה-מיילינטיבי ראשוני, התסמין הנוירולוגי הראשון של טרשת נפוצה עקב דה-מיילינציה במערכת העצבים המרכזית.

 

ירידה משמעותית בצפיפות כלי הדם באזור הפלקסוס הקפילארי השטחי, פלקסוס קפילארי עמוק ופלקסוס קפילארי סביב הפפילה זוהתה לאחר שנתיים, בהשוואה לצפיפות שתועדה בתחילת הדרך ולאחר שנה אחת.

 

החוקרים לא זיהו קשר בין ירידה בצפיפות כלי הדם ובין שינויים בעובי שכבת סיבי עצב הרשתית או קומפלקס תאי גנגליון, ולא זוהה קשר בין ירידה זו ובין התלקחות טרשת נפוצה או שינויים הדמייתיים בפעילות המחלה.

 

ממצאי המחקר מעידים כי לאחר אירוע דה-מיילינטיבי ראשון, ירידה פרוגרסיבית בצפיפות כלי דם מופיעה במקולה ובאזור הפפילה, בהעדר כל עדות לשינוי מבני בבדיקת OCT מבנית. הממצאים מאשרים את החשיבות הרבה של פגיעה בכלי הדם של הרשתית בשלבים מוקדמים של טרשת נפוצה.

 

החוקרים מעלים את האפשרות כי אירוע דה-מיילינטיבי ודלקתי יחידה עשוי להוביל לתת-זילוח של הרשתית הנותר לאורך זמן. מצב זה עשוי לעורר מנגנון פיצוי וסקולארי, אשר יסביר את העדר השינויים המשמעתיים בכלי הדם של הרשתית בשנה הראשונה. במהלך השנה השניה של המעקב, המשך התהליך הדלקתי עשוי להוביל לאובדן פיצוי וסקולארי עם התפתחות ליקוי משמעותי בזילוח לרשתית.

 

בדיקת OCT Angiography עשויה לסייע בזיהוי שינויים תת-קליניים אלו בכלי הדם ולשמש ככלי חשוב במעקב אחר חולים עם טרשת נפוצה.

 

מתוך כנס Euretina

 

לידיעה ב-Healio

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני