חדשות

סקירה שיטתית תומכת ביעילות הטיפול בטסטוסטרון לשיפור הפרעות בתפקוד המיני בגברים היפוגונודאליים (Sex Med Rev )

01/07/2019

מאת מערכת אי-מד

ע"פ סקירה שיטתית המתפרסמת החודש ב- Sex Med Rev לטיפול חליפי בטסטוסטרון יש תוצאות חיוביות על התפקוד המיני בגברים במצב היפוגונדאלי (T <12 nmol / L ) ואף לשפר תפקודי זקפה במצבים של הפרעה מתונה. 

ברקע מסבירים החוקרים כי קיימים נתונים עובדתיים המראים בבירור כי המערכת האנדוקרינית - והאנדרוגנים בפרט - ממלאים תפקיד מרכזי בוויסות כל השלבים המעורבים ביצירת התגובה המינית הגברית. לפיכך, טסטוסטרון (T) וטיפול חליפי בטסטוסטרון  (TRT) מהווים את אבן הפינה של ניהול פרמקולוגי של גברים היפוגונדאליים עם הפרעות בתפקודי זקפה.

 

מטרת הסקירה הייתה לסכם את כל הראיות הזמינות התומכות בתפקיד T בהסדרת תפקוד המיני הגברי ולהציג סיכום מקיף על התוצאות המיניות של TRT במטופלים המתלוננים על הפרעות בתפקוד מיני.

 

לצורך כך ביצעו החוקרים חיפוש מקיף בספרות באמצעות מאגר  PubMed תוך שימוש בניתוח

ספציפי של ראיות פרה קליניות על תפקידו של T בויסות תפקוד המיני הגברי כיעד המחקר המרכזי. בנוסף, נחקרו בנפרד ראיות זמינות התומכות בתפקיד של TRT על מספר תוצאות תפקוד מיני.

 

החוקרים מדווחים כי מהסקירה עולה ש-T מייצג מרכיב חשוב של פונקציית התפקוד המיני הגברי. עם זאת, תפקידו של T בתפקוד המיני פחות בולט במחקרים אפידמיולוגים, משום שגורמים אחרים, כולל גורמים אורגניים, יחסיים ותוך נפשיים , יכולים לבוא לידי ביטוי באופן עצמאי במנותק ממצב האנדרוגנים. יחד עם זאת, החוקרים מדגישים כי ברור ש-TRT יכול לשפר כמה היבטים של תפקוד מיני, כולל ליבידו, תפקודי זיפה, ואת שביעות הרצון המינית הכוללת. לעומת זאת, הנתונים על תפקיד ה- TRT בשיפור תפקוד האורגזמה אינם עקביים. לבסוף, החוקרים מציינים שמחקרים נוספים מבוקרים נדרשים כדי לחקור את השילוב של מעכבי TRT ו- PDE5.

מסקנת החוקרים היא של- TRT השפעות חיוביות על התפקוד המיני במטופלים הנמצאים במצב היפוגונדאלי (כלומר, סה"כ T <12 nmol / L). בנוסף, TRT כטיפול בודד עשוי גם  להיות יעיל בשיקום צורות מתונות יותר של הפרעות בתפקודי זקפה, אך נדרש טיפול משולב עם תרופות אחרות כאשר קיים נזק חמור יותר בכלי הדם הקשור להפקעת זקפה חמורה יותר.

 

Sex Med Rev. 2019 Jul;7(3):464-475

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני