חדשות

פורסם דו''ח מדדי האיכות ל-2019 : מרכזי העל ובתי''ח הגדולים מציגים ציונים משוקללים גבוהים (בין 9.6-10.0)

09/11/2020

הודעת משרד הבריאות

הכנס השנתי של משרד הבריאות לאיכות ובטיחות הטיפול והצגת תוצאות התכנית הלאומית למדדי איכות

 משרד הבריאות מפרסם את תוצאות שנת 2019 של התכנית הלאומית למדדי איכות. התכנית פועלת מזה שבע שנים ותפקידה לעצב ולקדם את איכות הטיפול במערכת הבריאות בישראל. בשנים אלו נרשמו הישגים מרשימים בתוצאות הטיפול בתחומי הרפואה השונים, בהם ננקטו תהליכים הנמדדים באופן רציף.

שר הבריאות, ח"כ יולי (יואל) אדלשטיין: ״המקצועיות ואיכות הטיפול בולטים במיוחד בהתמודדות מערכת הבריאות עם נגיף הקורונה.

 השר הוסיף כי בביקוריו הרבים בבתי החולים ברחבי הארץ הוא רואה את הטיפול המסור של הצוותים הרפואיים ואת איכות הטיפול שלהם בחולים. השר ציין לשבח את שיתוף הפעולה המלא של קופות החולים ובתי החולים, תחנות האם והילד, מד"א וחברות האמבולנסים, אשר מבינים את חשיבות מדדי האיכות ומאפשרים לתכנית הלאומית לגדול ולהתפתח.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, הדגיש את נושא היעדים של מדדי האיכות המתעדכנים מידי שנה ומאתגרים את נותני השרות לקים תכנית שיפור איכות שנתית. הוא מוסיף כי המדידה היא השוואתית בין המוסדות השונים, מקור לתחרותיות חיובית ובונה, תמריץ למצוינות והשגיות וכי אין בכוונת התכנית לעודד תחרות בלתי מבוקרת ויצירת מצבי "רפואת יתר".

פרופ׳ לוי המנכ"ל ציין כי כמנהל בית חולים לשעבר הוא מכיר את התכנית מכל צדדיה ומשוכנע ביעילותה וחשיבותה לקדום איכות הטיפול בישראל.

ראש התכנית, פרופ' ירון ניב (בתמונה), סמנכ"ל בכיר לאיכות ובטיחות הטיפול במשרד הבריאות הדגיש את ההתקדמות הרבה שחלה בתכנית הלאומית למדדי איכות, ביכולת המחשוב ומשיכת נתונים מתיקי החולים תוך קדום הסטנדרטיזציה בטיוב המידע, קידוד הנתונים ותיקופם. פרופ' ניב מדגיש את שתוף הפעולה המצוין עם מוסדות הבריאות והעבודה המשותפת עם האיגודים המקצועיים של הר"י והמועצות הלאומיות בהן הוקמו ועדות לענייני מדדי האיכות. קיים גם דיאלוג מתמשך עם תכנית מדדי האיכות של בקהילה על מנת לשפר את רצף הטיפול. פרופ' ניב מוסיף כי גם השנה, למרות התפרצות מגפת הקורונה, לא נפגעה איכות הטיפול ואף השתפרה, כפי שבא לביטוי בתוצאות רוב מדדי האיכות.״

לעיון בדוח המלא

הדו"ח המפורט מציג גם את ציוני בתי החולים במדדים השונים.

להלן גרף המציג את המדד המשוקלל של בתי החולים (לפי חלוקה בין מרכזי על ובתי"ח גדולים) :

 

בי"ח הלל יפה מפרסם בעקבות דירוג זה את ההודעה הבאה"

דו"ח מדדי איכות – 'הלל יפה' מוביל בטבלה

בדו"ח מדדי האיכות של משרד הבריאות שפורסם השבוע הוכיח המרכז הרפואי הלל יפה בית החולים כי איכות ללא פשרות היא לפני הכול, ומוקם בין  ארבעת בתי החולים המובילים מבין בתי החולים הכלליים שהוגדרו גדולים

 אתמול פרסם משרד הבריאות את דו"ח דירוג מדדי האיכות במערכות בריאות בישראל, כפי שהעמיד לבדיקה בקרב כל בתי החולים בארץ. פעם נוספת, הוכיח המרכז הרפואי הלל יפה עמידה לא פחות ממצוינת במדדים שהוצבו בפניו. מדובר בדו"ח שמתייחס לשנת 2019, טרום עידן נגיף קורונה. המרכז הרפואי הלל יפה, עמד היטב בדרישות המדדים והשיג ציון ממוצע של 9.97 מתוך 10. מה שהעמיד אותו מבין המצטיינים בבתי החולים שהוגדרו כגדולים.

במסגרת הבדיקה נבדקו מדדים כגון  ביצוע ניתוח שבר צוואר ירך תוך 48 שעות מזמן ההגעה, צנתור לב תוך פחות מ- 90 דקות מהכניסה לבית החולים, הערכת כאב בחדר התאוששות, מתן טיפול אנטיביוטי בניתוח כריתת רחם, ניתוח קיסרי וניתוח קולון ועוד.

בבית החולים בירכו השבוע גם על הישג משמעותי זה, שהתווסף לנתוני עבר מצוינים בתחום זה.

ד"ר מיקי דודקביץ, מנהל המרכז הרפואי הלל יפה: "אנו פועלים כל העת, בכל החזיתות – איכות ומקצוענות, חדשנות וטכנולוגיה וחווית השירות - על מנת לתת את הטיפול הטוב ביותר למטופלינו, לצד דאגה הן למשפחות המטופלים והן לצוות המטפל. הצוותים שלנו עושים עבודה לא פשוטה, בתנאים מורכבים לאור המשימות הרבות, אך התוצאות מדברות בעד עצמן. זו תמיד גאווה גדולה לגלות שמאמצינו זוכים להכרה. אני מאמין שעל אף נגיף הקורונה, נמשיך להגדיל ולעשות את המיטב למען המטופלים ובני משפחותיהם גם בשנים הבאות".

הערת המערכת: כדאי לזכור שהמדדים החשובים במוצגים בדו"ח (טיפול באוטם שריר הלב, שבץ מוחי, שבר בצוואר הירך, זיהום באתר ניתוחי, תפקוד מלר''ד, הערכת כאב, טיפת חלב, רצף טיפולי, בדיקות סקר במאושפזים, איכות הטיפול הגריאטרי ועוד) שברובם ניכרת מגמת המשך שיפור הם לשנת 2019. יהיה מעניין וחשוב לבדוק את המדדים ב-2020 על רקע משבר הקורונה..

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני