חדשות

תרגילי יוגה עשויים לסייע בהפחתת לחץ תוך-עיני בחולים עם גלאוקומה (J Glaucoma)

12/01/2022

 

תרגילי נשימה בזמן אימוני יוגה עשויים לסייע בהפחתת לחץ תוך-עיני בחולים עם גלאוקומה ראשונית פתוחת-זווית, כך עולה מתוצאות מחקר פרוספקטיבי חדש שפורסמו בכתב העת Journal of Glaucoma.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי טכניקות הרפיה דווחו כאמצעי להפחתת לחץ תוך-עיני ושיפור בקרה נוירו-אנדוקרינית של הגוף הסיליארי וייצור נוזל זגוגית. כעת הם חילקו באקראי 90 חולים עם גלאוקומה ראשונית פתוחת זווית בדרגה בינונית-עד-קשה לתרגילי YPDB (Yogic Pranayam and Diaphragmatic Breathing) או לקבוצת ביקורת.

 

הלחץ התוך-עיני נבחן בשתי העיניים בתחילת המחקר ולאחר חודש, שלושה חודשים ושישה חודשים.

 

בקבוצת הביקורת, הלחץ התוך-עיני הממוצע בעין ימין ירד משמעותית מ-19.51 מ"מ כספית ל-15.76 מ"מ כספית לאחר שישה חודשים. בעין שמאל, הלחץ התוך-עיני הממוצע ירד משמעותית מ-19.32 מ"מ כספית ל-15.32 מ"מ כספית לאחר שישה חודשים.

 

בקבוצת תרגילי נשימה בזמן אימוני יוגה נרשמה ירידה משמעותית בלחץ התוך-עיני הממוצע בשתי העיניים לאורך תקופת המחקר: בעין ימין, נרשמה ירידה מ-20.85 מ"מ כספית ל-14.90 מ"מ כספית; בעין שמאל, נרשמה ירידה מ-20.30 מ"מ כספית ל-14.25 מ"מ כספית.

 

עם זאת, מהשוואה בתוך הקבוצות עלה כי רק אימוני נשימה בזמן יוגה לוו בירידה משמעותית בלחץ תוך-עיני ממוצע לאחר שישה חודשים, כאשר 40 משתתפים בקבוצת ההתערבות (89%) השיגו ירידה בלחץ תוך-עיני של מעל 28%.

 

החוקרים מדווחים כי לא תועדו אירועים חריגים ובשתי הקבוצות לא חלו שינויים משמעותיים בממצאים בבדיקת OCT או בבדיקת שדות ראיה.

 

לסיכום, תרגילי נשימה אלו בזמן אימוני יוגה עשויים להיות מומלצים כתוספת לטיפול התרופתי בחולים עם גלאוקומה; עם זאת, ממצאי המחקר אינם תומכים בהתערבות זו כתחליף לטיפול תרופתי. החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע אם אימוני נשימה אלו עשויים להפחית או למנוע התקדמות ירידה בראיה או לסייע בשיפור הראיה.

 

J Glaucoma 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני