חדשות

עירוי תוך-ורידי של לידוקאין עשוי לשפר יעילות טיפול כנגד נוירלגיה פוסט-הרפטית (J Pain Res)

17/01/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Pain Research מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי טיפול תוך-ורידי יומי בלידוקאין, במינון 4 מ"ג/ק"ג למשך חמישה ימים, הוביל לשיפור תוצאות טיפול כנגד נוירלגיה פוסט-הרפטית, עם הפחתת היקף הטיפולים לאיזון כאבים וקיצור משך האשפוז בבית חולים, ללא עדות לתופעות לוואי.

 

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבחון את השפעות הטיפול של טיפול תוך-ורידי בלידוקאין על תוצאות טיפול שגרתי כנגד נוירלגיה פוסט-הרפטית. מדגם המחקר כלל 60 חולים עם נוירלגיה פוסט-הרפטית, אשר חולקו באקראי לקבוצת ביקורת, לה ניתן טיפול קונבנציונאלי, כולל תרופות נוגדות-פרכוס, משככי כאבים, תרופות נוירו טרופיות, חסם עצבי ופיזיותרפיה; או קבוצת התערבות, בה החולים טופלו בעירוי יומי של לידוקאין בנוסף לטיפול קונבנציונאלי. במידה והכאב לא נשלט באופן מספק, ניתנה תוספת Tramadol וחושבה הצריכה הממוצעת של Tramadol.

 

החוקרים עקבו אחר עוצמת הכאב לפני ואחרי כל עירוי, ומספר אירועי כאב מתפרץ במהלך 24 השעות האחרונות. בנוסף, הם עקבו אחר היארעות תופעות לוואי על-רקע עירוי לידוקאין.

 

במשך חמישה ימים עוקבים, מדדי NRS (Numeric Rating Scale) היו נמוכים יותר משמעותית לאחר שעה של עירוי תוך-ורידי של לידוקאין. בהשוואה לקבוצת הביקורת, בקבוצת ההתערבות תועדו מדדי NRS נמוכים משמעותית, זאת לצד שכיחות נמוכה משמעותית של כאב מתפרץ. בנוסף, היקף השימוש ב-Tramadol היה נמוך משמעותית בקבוצת ההתערבות, בהשוואה לקבוצת הביקורת ומשך השהות הממוצע באשפוז היה קצר משמעותית בקבוצת ההתערבות. עם זאת, מדדי חרדה ודיכאון לא היו שונים בין שתי הקבוצות.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביעילות תוספת עירוי לידוקאין לשיפור תוצאות הטיפול המקובל כנגד נוירלגיה פוסט-הרפטית.

 

J Pain Res. 2019;12:2537–2545

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני