חדשות

הנחיות חדשות אודות השימוש בקנאביס רפואי לטיפול בכאב כרוני (מתוך כנס PAINWeek)

08/11/2020

בחולים עם כאב כרוני ניתן לטפל בקנאביס רפואי בהתאם לאחד משלושה פרוטוקולים לפי מאפייני החולים, כך על-פי המלצות צוות משימה בינלאומי שהוצגו במהלך כנס PAINWeek.

 טיפול בקנאביס הוצע כאפשרות לטיפול בכאב כרוני, אך רופאים רבים אינם בוחרים באפשרות זו מאחר ואין קווים מנחים מקובלים אודות מינון ואופן מתן הטיפול. אחרים בוחרים במתן קנאביס רפואי ללא הבנה כיצד להתאים את מינון הטיפול. קיים פער ידע גדול ואין לרופאים משטר טיפול מומלץ.

 צוות משימה בינלאומי, אשר כלל 20 מומחים מרחבי העולם, פרסם מספר המלצות בנושא:

·            יש לטפל במרבית החולים באופן השגרתי. המשמעות היא התחלת טיפול ב-CBDבמינון 5 מ"ג, פעמיים ביום. מתן THC יינתן רק לחולים שאינם מגיבים למינון CBDשל לפחות 40 מ"ג ביום, החל ממינון THC של 2.5 מ"ג ביום. אין לתת THC במינון של מעל 40 מ"ג/יום.

·            בחולים קשישים ושבריריים, כמו גם אלו עם מחלות רקע או הנוטלים תרופות רבות, יש לטפל בגישה שמרנית. המשמעות היא התחלת THC במינונים של 1 מ"ג ביום והעלאת מנון THC באופן איטי יותר.

·             בחולים הסובלים מכאב חמור ואלו עם היסטוריה של צריכה משמעותית של קנאביס בעבר ניתן לבחור בפרוטוקול מהיר. המשמעות היא התחלת CBD-THC במינון מאוזן של בין 2.5-5 מ"ג, פעם או פעמיים ביום.

  

התאמת הטיפול בקנאביס רפואי לכל מטופל מהווה מרכיב מרכזי בטיפול מוצלח באפשרות זו. צוות המשימה ממליץ על התחלת CBD במרבית המקרים מאחר ומניסיונם חולים רבים זוכים לתועלת עם CBD בלבד. בניגוד ל-THC, ל-CBD אין תכונות פסיכו אקטיביות.

 צוות המשימה מעודד את המטפלים לשקול קנאביס רפואי לחולים הסובלים מכאב נוירופתי, דלקתי, נוסיפלסטי, או משולב.

צוות המשימה לא קבע גיל טיפול מקסימאלי; רופאים רבים מדווחים כי התוצאות הטובות ביותר מתוארות בקשישים. הם אינם קובעים גיל מינימאלי להתחלת CBD, כאשר ילדים רבים נדרשים למינונים גבוהים של CBD לטיפול באפילפסיה.

 צורת המתן הטובה ביותר היא טיפול פומי בשל נוחות התאמת המינון ובטיחות הטיפול.

 המומחים ממליצים להימנע ממתן קנאביס רפואי לנשים הרות ומניקות, או בחולים עם הפרעות פסיכוטיות. הם גם מזהירים כנגד שילוב קנאביס רפואי עם נוגדי-קרישה, אימונותרפיה, או Clobazam.

 מתוך כנס PAINWeek

 לידיעה ב-MedPage Today

מחברת 'רפא', משווקת אקסיבן בישראל, נמסר כי אקסיבן משווק במגוון ריכוזים בצורות מתן תרופתיות שאינן בעישון – טיפות תת לשוניות ובעתיד גם טבליות, פתילות ועוד.
אקסיבן מיוצר ברמת דיוק גבוהה ובסטנדרטים קפדניים בדומה לתרופות - בטווח הסטייה המקובל בתרופות  (טווח מוקפד יותר ממה שמאפשר נוהל 106) ובהדירות (עקביות) מאצווה לאצווה.

הערת המערכת: לצפייה בוובינר מוקלט בו הוצגו עקרונות הטיפול בקנאביס רפואי ע''י ד"ר גילת שנהב - הקליקו כאן

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני