חדשות

השבוע: שביתה בבתי החולים הממשלתיים (הודעת ועד עובדי המנהל והמשק בבתי החולים)

11/07/2021

ביום שלישי (13.7.21) לא יעבדו 13,000 עובדי מנהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים והפסיכיאטריים.

למרות מחסור של כ 1,000 עובדים, נאלצו מנהלים להיפרד מ 200 עובדים שגוייסו בתקופת משבר מגפת  הקרונה. ״עובדים שנתנו את כל מה שיש להם במשך שנה וארבעה חודשים מצאו עצמם ללא עבודה מחודש יולי, בהוראת המדינה״.

"אנחנו חייבים לשמור גם על איכות הטיפול בחולים ולא להמשיך לעבוד בתנאים הקיימים כיום" מסביר אלי בדש, יו״ר ועד מנמ״ש. כשהעובדים לא עומדים בעומסי הכביסה, בישול המנות לחולים, או בשינוע שלהם מהמיון לחדרי האשפוז או לבדיקות נדרשות, הטיפול בהם נפגע. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להמשיך לעבוד בתנאים כאלה. העובדים שלנו קורסים יש ממש כאלה שנפגעים פיזית, ואסור לנו להרשות זאת".

ועד עובדי מנהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים (מנמ"ש) מנהלים מאבק של שנים מול המדינה, ודורשים להוסיף עובדים וגם לשפר את תנאי העסקתם.

אלי בדש, יו״ר הוועד הארצי של עובדי ה מנמ״ש: ״ היקפי העבודה בבתי החולים גדלו בעשרות אחוזים ובחלקם אפילו במאות אחוזים. שטחי העבודה גדלו מאוד ולבטח מס' החולים הזקוקים לטיפול בכל בתי החולים. העובדים כיום נאלצים לעבוד 6-7 ימים בשבוע רבים מהם עוברים את 100% משרה. 13,000 עובדים נתנו את כל מה שיש להם בתקופת הקורונה. שמרו על החולים ועל בתי החולים ועבדנו סביב השעון בתנאים מאוד מורכבים. עובדים רבים חלו בקורונה. חלקם עבודו משמרות של 12 שעות, מבלי לראות את ילדיהם ובני משפחתם, כשהגיעו הביתה נסגרו בחדרים מבודדים, על מנת לא לחשוף אותם ולסכן אותם. הצלחנו לקבל אישור לגיוס של 200 עובדים נוספים, בתקופה זו , אבל נאלצנו להיפרד מהם לפני כ 10 ימים. המדינה חייבת להבין, אנחנו לא יכולים להמשיך לעבוד כך. וחוסר תפקוד שלנו יפגע בתפקודה של מערכת הבריאות".

הממשלה קיבלה החלטה לפני מעל ל 20 שנה, הקובעת שחייב להיות שוויון בשכרם של עובדי מנהל ומשק בכל בתי החולים בארץ. "אנחנו יודעים בוודאות על פערי שכר של עשרות אחוזים בין העובדים שלנו לעובדי מנהל ומשק בבתי החולים של הקופות. וגם זה חייב להשתנות. אנחנו ממתינים להשוואה כבר יותר מ 20 שנה. זאת החלטת ממשלה שלא מיושמת על חשבוננו. אנחנו מרגישים שקופים לגמרי. ולא יכולים להרשות לעצמנו להישאר כאלה. החולים בבתי החולים צרכים לאכול, חייבים לקבל מצעים, פיג'מות נקיות. הם צריכים להגיע לבדיקות וחדרי הניתוח, ולזכות לשרות בתנאי ניקיון מעולים. כל זאת לא ניתן לעשות בלעדינו, אז איך אפשר להישאר שקופים?"

השביתה תכלול 30 מרכזים רפואיים: כל בתי החולים הכלליים הממשלתיים, בתי החולים לבריאות הנפש, בתי החולים לשיקום וגריאטריה. במסגרת השביתה לא יהיו שירותי אדמיניסטרציה, אחזקה, ניקיון, מטבח, כוח עזר ועוד למעט במחלקות שקשורות לפעילות רפואית דחופה.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני