חדשות

הפחתת משקל מפחיתה מהעומס על סחוס הברכיים בחולי אוסטיאוארתריטיס (Ann Rheum Dis.)

17/02/2014

 

מומחים רבים ממליצים על הפחתת משקל במטרה להקל על הכאב ואי הנוחות עקב אוסטיאוארתריטיס של הברכיים, וכעת יש עדויות נוספות התומכות בגישה זו, כך מדווחים חוקרים במאמר חדש שפורסם בכתב העת Annals of Rheumatic Diseases.

 

במחקר שכלל 112 מבוגרים שמנים, החוקרים מאוסטרליה מצאו כי הפחתת משקל מלווה באובדן כמות קטנה יותר של סחור מפרקי באזור הטיביה המדיאלי ובשיפור בתסמינים בברכיים, בעוד שעליה נוספת במשקל הביאה להשפעה מנוגדת.

 

מהתוצאות עולה כי באנשים שמנים, שינוי במשקל עשוי להשפיע על מהלך המחלה, עם השפעה על מבנה מפרקים הברכיים והתסמינים של המחלה. בעוד שירידה במשקל הינה גישת טיפול ראשוני חשובה בשמנים להפחתת התסמינים והנזקים המבניים, הימנעות מעליה נוספת במשקל הינה יעד חשוב נוסף בשמנים.

 

במטרה לבחון כיצד השינוי במשקל השפיע על מפרקי הברכיים, החוקרים גייסו למחקר 112 מבוגרים שמנים (מדד מסת גוף של 30 ק"ג למטר בריבוע ומעלה) מתוכניות לירידה במשקל ומקורות אחרים בקהילה. הם בחנו את השינוי לאורך זמן (מעקב ממוצע של 2.3 שנים) בנפח הסחוס בטיביה והתסמינים בברכיים, כפי שנקבע לפי מדד WOMAC (West Ontario and McMaster Osteoarthritis Index).

 

הנתונים הצביעו על קשר בין אחוז השינוי במשקל מתחילת המחקר והשינוי בכל תתי-מדדים של מדד WOMAC, כולל כאב, נוקשות ותפקוד. הקשר היה ליניארי, כאשר כל ירידה של 1% במשקל הגוף לוותה בעליה של 1.2 ממ"ק באובדן נפח הסחוס.   הקשר נותר גם בניתוח רב-משתנים, תוך תקנון לגיל, מין, מדד מסת גוף, מרווח זמן בין סריקות ונפח הסחוס הבסיסי.

 

החוקרים מציניים כי למרות שהמחקר כלל רק מבוגרים שמנים, הקשר בין השינוי במשקל ואוסטיאוארתריטיס של הברכיים צפוי להופיע במטופלים עם מבני גוף שונים.

 

Ann Rheum Dis. Published online February 11, 2014

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני