חדשות

תוצאות מבטיחות ל-Cryoneurolysis בטיפול באוסטיאוארתריטיס של הברך (Osteoarthritis Cartilage)

02/04/2017

 

במאמר שפורסם בכתב העת Osteoarthritis and Cartilage מדווחים חוקרים על ממצאי מחקר חדש, מהם עולות תוצאות מבטיחות לטיפול ב-Cryoneuroloysis להקלה על כאב ומוגבלות משנית לאוסטיאוארתריטיס של הברך למשך עד חמישה חודשים.

 

מדגם המחקר כלל 180 חולים מ-17 אתרים ברחבי ארצות הברית, בתקופה שבין אפריל 2013 ועד יוני 2016. גילאי החולים נעו בין 33-75 שנים וכולם ענו על קריטריוני ה-ACR להגדרת אוסטיאוארתריטיס של הברך והיו ניידים ללא עזרה.  החוקרים לא כללו במחקר חולים עם דפורמציה גסה של הברך או חולים עם מדד מסת גוף של 35 ק"ג למטר בריבוע ומעלה.

 

תוצא הסיום העיקרי הוגדר כשינוי במדד כאב לפי סולם WOMAC מתחילת המחקר עד 30 ימים לאחר הפרוצדורה.

 

החוקרים חילקו באקראי את המשתתפים ביחס 2:1 לטיפול Cryoneurolysis או טיפול דמה. לפני הפרוצדורה ניתן טיפול בלידוקאין לכל המשתתפים לשמירה על סמיות. לאחר מכן, כל חולה השלים טיפול Cryoneurolysis או טיפול דמה.  שתי קבוצות הטיפול לא היו שונות משמעותית במאפיינים אישיים או דמוגרפיים, או במדדי כאב, נוקשות או מגבלה תפקודית.

 

במהלך תקופת המעקב, החולים לא הורשו לקבל טיפול נוסף, למעט טבליות אצטאמינופן שניתנו להם, והיו במעקב של החוקרים. הם קיבלו הוראה להפסיק את הטיפול באצטאמינופן וכל תרופה משככת כאבים אחרת לאוסטיאוארתריטיס של הברך לפני כל ביקור מעקב.

 

הסקירה כללה 121 חולים שהשלימו טיפול פעיל ו-59 חולים תחת טיפול דמה. משך הטיפול הממוצע עמד על 23 דקות.

 

לאחר 30 ימים, בחולים בקבוצת הטיפול הפעיל תועד שינוי בממוצע הריבועים הפחותים של מדד כאב לפי סולם WOMAC של 16.65- נקודות, בהשוואה לשינוי של 9.54- בקבוצת הדמה.  ההבדל נותר מובהק סטטיסטית לאחר 60 ו-90 ימים, אך לא נותר עוד מובהק לאחר 120 ימים.

 

דפוס דומה תועד במדד WOMAC כולל ובמדדי תפקוד גופני. לפי מדד הנוקשות, ההבדל בממוצע הריבועים הפחותים לאחר 30 ימים עמד על 2.32-, 1.64- לאחר 60 ימים ו-1.83- לאחר 90 ימים. ההבדל לא נותר עוד מובהק סטטיסטית לאחר 120 ימים.

 

בניתוח משני של הנתונים, חולים בקבוצת הטיפול הפעיל שהמשיכו ליהנות מהתועלת לאחר 120 ימים שמרו על שיפור מובהק סטטיסטית במדדי הכאב לאחר 150 ימים, בהשוואה לקבוצת הדמה. 

 

האירועים החריגים הנפוצים בשתי הקבוצות כללו כאב מקומי, נימול ונפיחות. הפוטנציאל לאירועים חריגים או תופעות לוואי עקב טיפול זה דומות או פחות משמעותיות מטיפולים זמינים אחרים לכאב על-רקע אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

Osteoarthritis Cartilage. Published online March 21, 2017

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני