חדשות

התועלת של כונדרואיטין סולפאט בטיפול באוסטיאוארתריטיס של הברך (Annals of the Rheumatic Diseases)

29/05/2017

 

במאמר שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי כונדרואיטין סולפאט יעיל כמו נוגדי-דלקת נפוצים לטיפול באוסטיאוארתריטיס של הברך ומציעים לשקול טיפול זה, בעיקר בחולים מבוגרים.

 

המחקר כלל 604 חולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך מחמש מדינות ברחבי אירופה. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול אחד מבין שלושה שכללו כונדרואיטין סולפאט, Celecoxib או פלסבו.  החוקרים כותבים כי כונדרואיטין סולפאט זמין ללא מרשם רופא, אך כמות החומר הפעיל עשויה להשתנות בין תכשירים. לכן, לצורך המחקר הם התבססו על כונדרואיטין סולפאט מזוקק ואיכותי.

 

במסגרת המחקר עקבו החוקרים אחר כאב, תפקוד מפרק וקבלת הטיפול ע"י החולים לאורך שישה חודשים.

 

מהתוצאות לאחר חודש אחד עלה כי חל שיפור בכאבי ברכיים ותפקוד מפרק עם שלושת הטיפולים , והשפעה זו נותרה לאורך ששת חודשי המחקר. עם זאת, הירידה בכאב והשיפור בתפקוד המפרק היו גדולים יותר משמעותית לאחר 3 ו-6 חודשים בחולים שטופלו בכונדרואיטין סולפאט או ב-Celecoxib.

 

תפקוד המפרק השתפר מהר יותר בחולים שנטלו Celecoxib, אך לא תועדו הבדלים ביעילות הטיפולים הפעילים.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי כונדרואיטין סולפאט באיכות גבוהה יעיל כמו Celecoxib להקלה על כאבים משנית לאוסטיאוארתריטיס של הברך. הם מאמינים כי יש לשקול אפשרות זו כטיפול קו-ראשון באוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

איגוד ה-Arthritis Foundation מזהיר באתר האינטרנט שלו כי חלק מטבליות כונדרואיטין עשויות להכיל כמות גדולה של מנגן, העשוי להיות בעייתי במקרים של שימוש ממושך. עוד מצוין כי במקרה של אלרגיה לסולפונאמידים יש להתחיל במינון נמוך של כונדרואיטין סולפאט ולעקוב אחר תופעות לוואי.  תופעות הלוואי כוללות שלשולים, עצירות וכאבי בטן.

Annals of the Rheumatic Diseases

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני