חדשות

טיפול להקלה על הפרעות שינה עשוי לסייע בהקלה על כאבי ברכיים בחולי אוסטיאוארתריטיס (Pain)

16/08/2017

 

בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך והפרעות שינה תתכן הטבה בכאב המפרקיי לאחר טיפול הולם לשיפור איכות השינה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש יולי בכתב העת Pain.

 

במסגרת המחקר חולקו באקראי 100 חולים עם נדודי שינה ואוסטיאוארתריטיס של הברך לטיפול שכלל שמונה מפגשי טיפול קוגניטיבי-התנהגותי לנדודי שינה, במטרה לשנות את החשיבה אודות שינה והרגלים שליליים התורמים לנדודי שינה, או טיפול דה-סנסיטזציה של התנהגות שנועד להפחית תגובות רגשיות וגופניות המעוררות מחשבות והתנהגות הקשורה בשינה.

 

החוקרים בחנו את דיווחי המשתתפים אודות כאב לפני טיפול ושוב שלושה ושישה חודשים לאחר סיום ההתערבות. הם ציפו כי טיפול קוגניטיבי-התנהגותי יוביל לירידה גדולה יותר בקטסטרופיזציה של כאב, או תחושה מוגזמת של כאב המוגברת עקב תחושות רגשיות בנוגע לכאב. במקום זאת, הם מצאו ירידה דומה בתפישה שלילית של כאב עם טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ודה-סנסיטזציה התנהגותית.

 

החוקרים כותבים כי שינה הינה מרכיב חשוב במצב הבריאותי ובנוכחות הפרעות שינה, דוגמת נדודי שינה, ייתכן סיכון מוגבר לסיבוכים רפואיים רבים, כולל כאב כרוני, דיכאון, השמנה, לחץ דם גבוה ועוד. הבשורות הטובות הן שבמרבית החולים עם נדודי שינה, ניתן לטפל בהצלחה ללא צורך בטיפול תרופתי.

 

מתוצאות המחקר עולה כי גם התערבות קצרה המתמקדת בשיפור שינה עשויה להוביל להשפעה גדולה על התחושות השליליות של חולים בנוגע לכאב שלהם.

 

Pain 2017

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני