חדשות

השוואה בין טיפולים שמרניים שונים להקלה על אוסטיאוארתריטיס של הברך (Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons)

13/06/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי Naproxen הינו הטיפול השמרני היעיל ביותר לאוסטיאוארתריטיס של הברך ויש לשקול טיפול זה להקלה על כאב ושיפור תפקוד החולים, לאור הבטיחות היחסית והעלות הנמוכה.

 

במסגרת המחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבחון טיפולים לא-ניתוחיים יעילים להקלה על אוסטיאוארתריטיס של הברך. הם השלימו מטה-אנליזה לקביעת התועלת הרלבנטית של נוגדי-דלקת שאינם סטרואידים, מתן זריקת סטרואידים לתוך המפרק, מתן פלזמה עתירת טסיות לתוך המפרק ומתן חומצה היאלרונית לתוך המפרק, תוך השוואה בין הטיפולים השונים לבין עצמם, וכן אל מול פלסבו פומי ותוך-מפרקי.

 

החוקרים השלימו חיפוש במאגרי PubMed, EMBASE ו-Cochrane Central Register of Controlled Trials במטרה להשלים סקירה שיטתית של טיפולים לאוסטיאוארתריטיס של הברך. הם התמקדו במחקרים אקראיים ומבוקרים, בשפה אנגלית, שכללו לפחות 30 חולים בכל קבוצה.

 

מהתוצאות עולה כי בכל הנוגע לכאב, כל הטיפולים הפעילים היו טובים יותר משמעותית, בהשוואה לפלסבו פומי, כאשר לזריקת סטרואידים לתוך החלל המפרקי הייתה השפעה בהיקף הגדול ביותר ובאופן מובהק סטטיסטית טוב יותר רק בהשוואה למתן פלסבו תוך-מפרקי.

 

מבחינת התפקוד, לא נמצא כל טיפול תוך-מפרקי שהיה מובהק סטטיסטית, בהשוואה לפלסבו פומי או תוך-מפרקי, ו-Naproxen היה הטיפול היחיד שהדגים משמעות קלינית, בהשוואה לפלסבו פומי.

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי Naproxen הינו הטיפול היחיד היעיל ביותר, וכאשר ניתן בשילוב עם זריקות סטרואידים לתוך החלל המפרקי, מדובר בטיפול בעל הסיכוי הגדול ביותר להביא להקלה בכאב ושיפור התפקוד.

 

Journal of the American Academy of Orthopaedic Surgeons

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני