חדשות

סקירה חדשה להערכת השפעת גלוקוזאמין בחולי אוסטיאוארתריטיס של הברך (Clin Rheumato)

09/07/2018

 

במאמר שפורסם בכתב העת Clinical Rheumatology מדווחים חוקרים מיפן על תוצאות סקירה חדשה, מהן עולה כי גלוקוזאמין עשוי להקל על כאב משנית לאוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

אוסטיאוארתריטיס של הברך הינה אחת הסיבות העיקריות לירידה בניידות בקרב קשישים. טיפולים לא-תרופתיים דוגמת מתן תוספים לחיזוק מטריקס סחוס המפרק הפך פופולארי לא רק להקלה על כאב, אלא גם לשימור המפרק. גלוקוזאמין היה בשימוש במדינות רבות לאור עדויות מצטברות שתמכו ביעילות הטיפול לאוסטיאוארתריטיס.

 

למרות שישנם מחקרים קודמים רבים ומספר סקירות שיטתיות, הממצאים של המחקרים משתנים ובעקבות זאת, המסקנות בנושא הטיפול היו סותרות. כעת, ביקשו החוקרים להשלים סקירה של מחקרים אקראיים ומבוקרים שפורסמו לאחרונה בנושא גלוקוזאמין לטיפול באוסטיאוארתריטיס של הברך, במטרה לבחון את הנתונים העדכניים בנושא. החוקרים גם השלימו מטה-אנליזה של חלק מהתוצאים במטרה להתגבר על הטיה לא-פתורה בכל מחקר.

 

הסקירה כללה 18 מאמרים, שפורסמו בין 2003-2016. מחקרים רבים התבססו על מדד VAS (Visual Analog Scale) להערכת כאב ומדד WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index).

 

מהנתונים עולה יתרון שולי של גלוקוזאמין על מדדי כאב לפי סולם VAS. ההשפעה על תפקוד הברך, כפי שנקבע לפי מדד WOMAC, הייתה קטנה ולא-משמעותית.

 

מדד JKOM (Japanese Knee Osteoarthritis Measure) הינו מדד חשש לאוסטיאוארתריטיס של הברך, ומשמש לעיתים קרובות ביפן. למרות שמספר המשתתפים היה קטן, מטה-אנליזה של מדד JKOM העידה כי גלוקוזאמין עדיף על פלסבו בהקלה על תסמיני אוסטיאוארתריטיס של הברך.

 

לאור זאת, החוקרים מסכמים וכותבים כי גלוקוזאמין עשוי להקל על כאב משנית לאוסטיאוארתריטיס של הברך. הם קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה לקבוע את ההשפעה של הטיפול על שימור המפרק, וכן להעריך את ההשפעה של שילוב עם מרכיבים אחרים, דוגמת כונדרואיטין.

 

Clin Rheumatol. 2018 Apr 30

 

לידיעה ב-Pubmed

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני