חדשות

עיסוי כל-גופי אחת לשבוע משפר כאבי ברכיים על-רקע אוסטיאוארתריטיס (J Gen Intern Med)

24/12/2018

 

עיסוי כל-גופי אחת לשבוע עשוי לשמש כאמצעי יעיל להקלה על כאבי ברכיים על-רקע אוסטיאוארתריטיס , כך עולה מנתוני מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש דצמבר בכתב העת Journal of General Internal Medicine.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אפשרויות הטיפול הקיימות להקלה על אוסטיאוארתריטיס של הברך הן בעלות יעילות מוגבלת ועשויות להיות כרוכות בתופעות לוואי. עיסוי עשוי לשמש כאמצעי בטוח ויעיל להקלה על תסמיני חולים אלו. מטרתם במחקר הנוכחי הייתה לבחון את ההשפעות של עיסוי כל-גופי על אוסטיאוארתריטיס של הברך, בהשוואה לקבוצת ביקורת פעילה (מגע קל) וטיפול סטנדרטי.

 

החוקרים סקרו 551 חולים להתאמה למחקר, כאשר 222 מבוגרים עם אוסטיאוארתריטיס של הברך גויסו למחקר, 200 השלימו את ההערכות לאחר שמונה שבועות ו-175 השלימו הערכות לאחר 52 שבועות. התוצא העיקרי של המחקר היה שינוי במדד WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) ותוצאים משניים כללו את מדדי VAS (Visual Analog Scale), מדד PROMIS Pain Interference, טווח תנועה של הברך ותזמון הליכה למרחק של 50 רגל.

 

מהנתונים עולה כי לאחר שמונה שבועות, עיסוי הביא לשיפור במדדי WOMAC, בהשוואה למגע קל (8.16- נקודות) וטיפול סטנדרטי (9.55- נקודות). בנוסף, עיסוי הביא לשיפור בכאב (10.98- ו-10.83- נקודות, בהתאמה), נוקשות (7.53- ו-10.53- נקודות) ותפקוד גופני (6.21- ו-8.15- נקודות) במדדי WOMAC, בהשוואה למגע קל וטיפול סטנדרטי. החוקרים לא זיהו הבדלים בין קבוצת טיפול במגע קל וקבוצת הטיפול הסטנדרטי.

 

עיסוי לא היה טוב יותר משמעותית בהשוואה למגע קל להקלה על כאב, כפי שנקבע לפי סולם VAS. עם זאת, עיסוי היה טוב יותר משמעותית מטיפול סטנדרטי (11.20- נקודות). החוקרים לא זיהו הבדלים בין מגע קל ובין טיפול סטנדרטי בהשפעה על מדדי VAS.

 

בדומה, עיסוי לא היה יעיל יותר משמעותית ממגע קל לפי שאלון PROMIS Pain Interference, אך היה יעיל יותר מטיפול סטנדרטי (2.09- נקודות). מגע קל וטיפול סטנדרטי לא היו שונים משמעותית בהערכת מדד זה.

 

לאחר שמונה שבועות, המשתתפים בקבוצת העיסוי ומגע קל חולקו באקראי לעיסוי אחת לשבועיים, מגע קל אחת לשבועיים, או טיפול סטנדרטי, במטרה לבחון אם השיפורים שתועדו בשלב הראשוני יגדלו או יישמרו עם עיסוי אחת לשבועיים. עם זאת, לאחר 52 שבועות, לא תועדו הבדלים מובהקים בשינוי במדד WOMAC מתחילת המחקר באף אחת מקבוצות המחקר ולא תועדו הבדלים מובהקים באף אחת מהקבוצות. החוקרים קבעו כי עיסוי בשלב האחזקה לא הביא לשיפור באף אחד מהתוצאים שנבחנו לאחר שמונת שבועות הראשוינם.

 

מהממצאים עלה כי שמונה שבועות של עיסוי כל-גופי הובילו לשיפור מובהק סטטיסטית ובעל חשיבות קלינית בתסמיני אוסטיאוארתריטיס. למרות שמדד WOMAC הממוצע בקבוצת המשך טיפול בעיסויים השתפר ואילו באלו שנכללו תחילה בקבוצת העיסויים ולאחר מכן בקבוצת הטיפול הסטנדרטי תועדה החמרה במצב, הבדל זה לא היה מובהק סטטיסטית לאחר 52 שבועות.

 

J Gen Intern Med. Published online December 12, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני