חדשות

טיפול הורמונאלי עשוי לספק הגנה מפני אוסטיאוארתריטיס של הברך (Menopause)

15/01/2019

 

בקרב נשים לאחר-מנופאוזה תחת טיפול הורמונאלי חליפי תועדה שכיחות נמוכה יותר משמעותית של אוסטיאוארתריטיס תסמיני של הברך, בהשוואה לאלו שלא נטלו טיפול הורמונאלי חליפי, כך עולה ממחקר תציפי חדש, שפורסם במהלך חודש דצמבר בכתב העת Menopause.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 4,766 נשים לאחר-מנופאוזה, אשר לקחו חלק במדגם KNHANES (Korean National Health and Nutrition Examination Survey) בין 2009-2012. הם הגדירו טיפול הורמונאלי חליפי במקרים בהם ניתן טיפול הורמונאלי סדיר למשך שנה אחת ואוסטיאוארתריטיס של הברך הוגדרה בהתאמה לתסמינים וממצאים הדמייתיים.

 

מהנתונים עולה כי ב-441 הנשים בקבוצת ההתערבות תועד סיכוי נמוך ב-30% להתפתחות אוסטיאוארתריטיס, בהשוואה ל-4,325 הנשים בקבוצה המקבילה (יחס סיכויים של 0.70, רווח בר-סמך 95% של 0.50-0.99), לאחר תקנון למשך הטיפול ההורמונאלי, גיל, השמנה, גיל בעת מחזור ראשון ובעת מנופאוזה, יתר לחץ דם, סוכרת, צריכת אלכוהול, הרגי עישון ומצב סוציו-אקונומי.

 

החוקרים מדווחים כי הממצאים הצביעו על מובהקות סטטיסטית של טיפול הורמונאלי חליפי, אך רווח בר-סמך היה קרוב לאחד ומכאן עולה כי תתכן בעיית הדירות וייתכן כי הממצאים היו שונים אם הסקר היה כולל נשים אחרות. עם זאת, לממצאים חשיבות רבה מאחר והמשתתפות בסקר KNHANES מייצגות את כלל האוכלוסיה הקוריאנית עם הטיית בחירה מינימאלית.

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים על שיעורי הימצאות נמוכים יותר של אוסטיאוארתריטיס של הברך בקרב נשים לאחר-מנופאוזה אשר נטלו טיפול הורמונאלי חליפי, בהשוואה לנשים שלא נטלו טיפול דומה.

 

Menopause.  Published online ahead of print December 21, 2018

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני