חדשות

מינון נמוך של סטרואידים עשוי להפחית את הכאב ביד בחולי אוסטיאוארתריטיס (מתוך כנס ה-EULAR)

19/06/2019

 

בחולים עם אבחנה של אוסטיאוארתריטיס וכאב ביד ובאצבע מתן מינון נמוך של פרדניזולון עשוי להביא להקלה בכאב, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-European League Against Rheumatism.

 

מחקר HOPE הינו מחקר אקראי, כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, שכלל 92 משתתפים עם אוסטיאוארתריטיס וכאב של היד, כאשר האבחנה התבססה על קריטריוני ה-American College of Rheumatology. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול בפרדניזולון במינון 10 מ"ג ביום למשך שישה שבועות, או פלסבו, עם הפחתת מינון הדרגתית לאחר מכן לאורך שבועיים ושישה שבועות ללא תרופת המחקר.

 

גיל המשתתפים הממוצע עמד על 63.9 שנים, 79% היו נשים ומאפייני הבסיס היו מאוזנים היטב בין שתי הקבוצות. בתחילת המחקר, מדד Visual Analog Scale (VAS) הממוצע עמד על 55.5 נקודות בקבוצת ההתערבות ועל 55.7 נקודות בקבוצת הפלסבו.

 

בקרב 46 המשתתפים שטופלו בסטרואידים תועד שיפור בכאב בהיקף של 16.5 נקודות בסולם VAS לאחר שישה שבועות טיפול, בהשוואה ל-46 החולים בקבוצת הפלסבו (p<0.001). לאחר שישה שבועות טיפול, בקבוצת הפלסבו נרשמה ירידה של 8.0 נקודות, בהשוואה לירידה של 23.6 נקודות בקבוצת ההתערבות.

 

בנוסף, 72% מהחולים שטופלו בסטרואידים, בהשוואה ל-33% מאלו שטופלו בפלסבו, ענו על קריטריוני OMERACT-OARSI (Outcomes Variables for osteoarthritis clinical trials of the Osteoarthritis Research Society International) להגדרת תגובה לטיפול.

 

החוקרים מאמינים כי פרדניזולון עשוי לשמש לטיפול במקרים של אוסטיאוארתריטיס של היד, אם כי דרושים מחקרים נוספים לקביעת המינון ומשך הטיפול המומלץ.

 

מתוך כנס ה-EULAR

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני