חדשות

עדויות חדשות אינן תומכות בתועלת של שמן דגים או תוספי וויטמין D להקלה על אוסטיאוארתריטיס של הברך (Arthritis & Rheumatology)

29/06/2020

 

מניתוח משני של נתוני מחקר VITAL שפורסמו בכתב העת Arthritis & Rheumatology עולה כי תוסף יומי של וויטמין D או שמן דגים לא הוביל להקלה בכאבי ברכיים כרוניים בקשישים.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי כאבי ברכיים משנית לאוסטיאוארתריטיס הם נפוצים בקשישים. מחקרים קודמים הצביעו על נתונים סותרים אודות ההשפעות של ויטמין D על כאבי ברכיים ומחקרים מעטים בחנו את התועלת של תוספי חומצות שומן אומגה-שלוש.

 

מחקר VITAL (VITamin D and OmegA‐3 TriaL) היה מחקר כפל-סמיות, מבוקר-פלסבו, להערכת ויטמין D וחומצות שומן אומגה שלוש בגברים בארצות הברית. מבין 25,871 מבוגרים שלקחו חלק במחקר, החוקרים התמקדו בתת-קבוצה של חולים עם כאבי ברכיים כרוניים טרם ההקצאה האקראית ובחנו את כאבי הברכיים בתחילת המחקר וכל שנה לאורך המעקב, על-בסיס מדד WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index).

 

מדגם המחקר כלל 1,398 משתתפים שמילאו לפחות שאלון אחד להערכת כאבי ברכיים. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 67.7 שנים, 66% מהמשתתפים היו נשים ומדד הכאב לפי WOMAC עמד בממוצע על 37 נקודות.

 

לאחר תקופת מעקב ממוצעת של כחמש שנים, החוקרים מצאו כי בכל נקודות הזמן שנבחנו, מדדי כאב לפי WOMAC לא היו שונים משמעותית בין חולים שחולקו באקראי לתוספי וויטמין D או חומצות שומן אומגה-שלוש, בהשוואה לאלו בקבוצת הפלסבו. בנוסף, תוספים אלו לא השפיעו משמעותית על מדדי התפקוד או הנוקשות לאורך הזמן.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תוספי וויטמין D או חומצות שומן אומגה-שלוש למשך תקופה ממוצעת של קצת למעלה מחמש שנים לא הובילו להקלה בכאבי ברכיים או לשיפור התפקוד או הנוקשות במדגם גדול של מבוגרים בארצות הברית עם כאבי ברכיים כרוניים.

 

Arthritis & Rheumatology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני