חדשות

נעליים תומכות עדיפות על נעליים גמישות להקלה על כאב בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים (Annals of Internal Medicine)

18/01/2021

 

בחולים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים המקפידים על נעילת נעליים תומכות למשך שישה חודשים תועדה הקלה גדולה יותר בכאב בזמן הליכה, בהשוואה לחולים שנעלו נעליים גמישות ושטוחות, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים להשוות את תוצאות השימוש בנעליים גמישות אל מול שימוש בנעליים תומכות להקלה על תסמיני אוסטיאוארתריטיס של הברכיים. הם השלימו מחקר אקראי שכלל 164 משתתפים עם אוסטיאוארתריטיס של הברכיים מוכחת הדמייתית ועם תסמינים בדרגה בינונית-עד-חמורה.

 

המשתתפים במחקר חולקו לנעילת נעליים שטוחות וגמישות (82 משתתפים) או נעליים תומכות (82 משתתפים), למשך לפחות 6 שעות ביום לאורך 6 חודשים. התוצאים העיקריים כללו את השינויים בכאב בזמן הליכה (כפי שנקבע על-פי סולם מספרי של 11 נקודות) ותפקוד גופני (כפי שנקבע לפי מדד Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index של 0-68 נקודות) לאחר 6 חודשים. תוצאים משניים כללו מדדי תפקוד וכאב נוספים, פעילות גופנית ואיכות חיים. עוד בחנו החוקרים את היארעות אירועים חריגים.

 

מדגם המחקר כלל 164 משתתפים, מהם 161 השלימו את ההערכה לאחר שישה חודשים. מהנתונים עולה כי אין עדות לכך שנעליים גמישות ושטוחות היו עדיפות על נעליים תומכות בכל הנוגע לשינוי בכאב בזמן הליכה או תפקוד גופני לאחר שישה חודשים. מהעדויות עלה הבדל בין הקבוצות בשינוי בכאב לטובת השימוש בנעליים התומכות (הבדל ממוצע של 1.1 יחידות, p=0.001), אך לא בתפקוד הגופני (הבדל ממוצע של 2.3 יחידות, p=0.167).

 

מהנתונים עולה כי חלו שיפורים באיכות החיים על-רקע הברכיים ובכאב בירך באותו צד, אשר נטו לטובת השימוש בנעליים תומכות (הבדל ממוצע של 5.3- יחידות ו-0.7 יחידות, בהתאמה). באשר לתוצאים המשניים, השימוש בנעליים שטוחות וגמישות לא היה עדיף על שימוש בנעליים תומכות.

 

שיעור האירועים החריגים היה נמוך יותר בקרב משתתפים שהקפידו על שימוש בנעליים תומכות, בהשוואה לאלו שנעלו נעליים שטוחות וגמישות (15% לעומת 32%,  הבדל בסיכון של 0.17-, רווח בר-סמך 95% של 0.30- עד 0.05-).

 

לסיכום, ממצאי המחקר מעידים כי שימוש בנעליים גמישות ושטוחות אינו עדיף על נעליים תומכות. בניגוד להשערת המחקר, נעליים תומכות לוו בשיפור בכאבי בברכיים בזמן הליכה יותר מאשר נעליים גמישות ושטוחות.

 

Annals of Internal Medicine 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני