חדשות

חולים רבים לאחר הסרת מניסקוס בארתרוסקופיה נדרשים לניתוח החלפת ברך לאחר שני עשורים (Arthroscopy)

27/07/2021

 

לאחר 20 שנים, 15.7% מהחולים שעברו הסרת מניסקוס בארתרוסקופיה בשל קרע ניווני של המניסקוס נדרשו לניתוח להחלפת מפרק הברך, כך עולה מנתונים חדשים.

 

החוקרים השלימו מחקר רטרוספקטיבי להערכת נתונים אודות 160 חולים בגילאי 50-70 שנים, אשר עברו ניתוח ארתרוסקופי להסרת מניסקוס בשל קרע ניווני והיו במעקב לאורך לפחות 20 שנים.

 

התוצאים העיקריים של המחקר כללו את מדד KOOS (Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score), את שיעור ומועד המרה לניתוח החלפת מפרק ברך. החוקרים גם אספו נתונים אודות גיל ומין החולה, נזק למניסקוס, יישור הברך, אוסטיאוארתריטיס, הבדלים בפרוצדורה ובנגעים.

 

מהנתונים עולה כי שיעורי המרה לניתוח להחלפת מפרק ברך עמדו על 15.7% לאחר 20 שנים, עם מרווח זמן ממוצע של 7 שנים בין הניתוחים. מין נקבה, גיל מתקדם, הסרת מניסקוס לטראלי, חוסר יישור ונגעים מתקדמים בסחוס לוו כולם בסיכון מוגבר להמרה בשלב מאוחר יותר לניתוח להחלפת מפרק הברך. החוקרים מצאו עוד כי בחולים מעל גיל 60 לאחר הסרת מניסקוס לטראלי ושחזור במקביל של הרצועה הצולבת הקדמית תועד הסיכון הגבוה ביותר לתוצאות קליניות גרועות אחר 20 שנים.

 

לאור ממצאי המחקר, החוקרים כותבים כי במהלך טיפול בקרע ניווני של המניסקוס, בחולים עם גורמים מנבאים שליליים, אין להציע ארתרוסקופיה חוזרת להסרת המניסקוס כקו-טיפול שני; במקום זאת, יש להמשיך בטיפול שמרני עד לנקודה בה לא ניתן להימנע מניתוח להחלפת מפרק הברך.

 

Arthroscopy. 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני