חדשות

אירועים איסכמיים חולפים עלולים להוביל להתפתחות תסמונת דחק בתר-חבלתית (Stroke)

17/11/2014

 

כ-30% מהחולים לאחר אירוע איסכמי חולף (TIA או Transient Ischemic Attack) מפתחים תסמונת דחק בתר-חבלתית (PTSD או Post-Traumatic Stress Disorder), כך עולה מנתונים שפורסמו במהדורת נובמבר בכתב העת Stroke.

 

בחולים שאינם מתמודדים היטב עם אירוע איסכמי חולף ומעריכים ביתר את הסיכון העתידי לאירוע מוחי, מצויים בסיכון מוגבר לתסמונת דחק בתר-חבלתית. עם זאת, דיכאון, חרדה, או בריאות גופנית ירודה מעלים גם הם את הסיכון הנ"ל.

 

מדגם המחקר כלל 108 חולים מגרמניה עם אירוע איסכמי חולף. שלושה חודשים לאחר האירוע, הם השלימו שאלונים לדירוג-עצמי להערכת תסמונת דחק בתר-חבלתית, חרדה, דיכאון, איכות חיים, גישות התמודדות וידע רפואי.

 

32 מהחולים (29.6%) סווגו כבעלי תסמונת דחק בתר-חבלתית, שיעור גבוה פי עשר מזה שתועד בסקר שנערך לאחרונה באוכלוסיה בגרמניה.

 

מבין 108 המשתתפים, איכות החיים הנפשית הייתה נמוכה משמעותית ב-15 חולים (13.9%) ואיכות החיים הגופנית הייתה נמוכה משמעותית בשבעה חולים (6.5%), בהשוואה למדגם משתתפים בריאים.

 

בחולים עם אירוע איסכמי חולף ותסמונת דחק בתר חבלתית מדדי דיכאון וחרדה היו גבוהים יותר משמעותית, עם איכות חיים גופנית ונפשית ירודות, בהשוואה למקביליהם ללא תסמונת דחק בתר חבלתית.

 

בנוכחות אירוע איסכמי חולף ודיכאון נרשמה עליה משמעותית בנטל הפסיכולוגי של המטופל; לכן, לא מפתיע כי בחולים לאחר אירוע איסכמי חולף עם תסמונת דחק בתר חבלתית תחושת איכות החיים הייתה נמוכה יותר.

 

בחולים עם גישות התמודדו תשליליות, דוגמת הכחשת בעיה, האשמה עצמית, או פניה לסמים להקלה, ובאלו שהעריכו ביתר את הסיכון לאירוע מוחי, קיים גם כן סיכון מוגבר להתפתחות תסמונת דחק בתר-חבלתית.

 

ייעוץ טוב יותר למטופלים בנוגע לסיכון ובאשר לגישות התמודדות חיוביות עם אירוע איסכמי חולף עשויים לסייע בנושא.

 

החוקרים מאמינים כי זהו המחקר הרשאון להערכת השכיחות של תסמונת דחק בתר-חבלתית במדגם חולים לאחר אירוע איסכמי חולף בלבד. מאחר וחולים אלו סובלים מתסמינים נוירולוגיים זמניים בלבד, החולפים לחלוטין ללא שארית נזק מוחי, הממצאים לפיהם קיימת שכיחות מוגברת של תסמונת דחק בתר-חבלתית ותפקוד פסיכו-סוציאלי ירוד מצדיקים מאמצים ממוקדים בנושא.

 

Stroke. 2014;45:3360-3366

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני