חדשות

הנחיות חדשות לטיפול במכת חום על-רקע מאמץ גופני (מתוך הנחיות NATA)

01/07/2014

 

בספורטאים עם חשד למכת חום עקב פעילות גופנית מומלץ תחילה לקרר את החולה (במידת האפשר) ולאחר מכן להעביר את המטופל לבית החולים, כך עולה מנייר עמדה חדשה מטעם ה-NATA (National Athletic Trainer's Association).

 

ההצהרה מהווה עדכון להנחיות מקוריות משנת 2002, כאשר אחד הדגשים העיקריים ניתן לעיקרון של קירור תחילה והעברה לבית חולים לאחר מכן. מדובר בשינוי משמעותי של התפיסה, כאשר במצבים רבים ברפואה מאמינים כי עדיף להעביר את החולים מיד לבית החולים.

 

במקרים של מכות חום, חשוב להבהיר לצוותים רפואיים כי חשוב תחילה לקרר את החולים בשטח, במידה וקיים צוות רפואי מתאים, לפני העברה לבית החולים. במידה וממתינים להגעת אמבולנס וממתינים עד להגעה לבית החולים, ייתכן ומבזבזים 30-40 דקות לפני קירור אגרסיבי של החולה.

 

המטרה בטיפול בכל מקרה של מכת חום עקב פעילות גופנית היא להפחית את טמפרטורת הליבה של הגוף אל מתחת ל-39.2 מעלות צלזיוס בתוך 30 דקות מהקריסה.

 

המומחים ממליצים כי בקבוצות תיכון, נבחרות מכללות ונבחרות מקצועיות – כל מקום בו קיים סיכון למכת חום – תהיה אמבטיית קירור במקום כך שניתן יהיה להתחיל בקירור באופן מיידי. טבילה במי קרח היא הדרך הטובה ביותר לקירור.

 

יש לעקוב מקרוב אחר ספורטאי המחלים ממכת חום עקב פעילות גופנית, עם חזרה הדרגתית לפעילות.

 

לפי NATA, מכת חום עקב פעילות גופנית הינה אחת משלוש הסיבות המובילות לתמותה בספורט, והגורם המוביל בקיץ. בין השנים 2005-2009 תועדו יותר מקרי תמותה עקב מכת חום, בהשוואה לכל תקופה אחרת בת חמש שנים ב-35 השנים הקודמות. בין השנים 2005-2009 תועדו 18 מקרי תמותה; כאשר בין השנים 2010-2014 (עדיין במעקב) ההערכה מצביעה על 20-22 מקרי תמותה.

 

ניתן למנוע את מרבית המקרים של סיבוכים על-רקע מכת חום עקב פעילות גופנית באמצעות פרוטוקולים מתאימים . מקרי תמותה עקב מכת חום על-רקע פעילות גופנית ניתנים למניעה ב-100% עם זיהוי וטיפול נכון.

 

בסיכומו של דבר, ההמלצות החדשות נועדו להגדיל את הבטיחות ולבסס סטנדרטים לטיפול באיגודי ספורט מקצועיים.

 

מתוך הנחיות NATA

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני