חדשות

עדויות נוספות מעידות כי פעילות גופנית עשויה להפחית את הסיכון למחלות ממאירות (J Clin Oncol)

28/12/2019

 

פעילות גופנית בשעות הפנאי בהיקף המומלץ בהנחיות מלווה בסיכון מופחת לשבע מחלות ממאירות, עם ירידה תלוית-מינון בהיקף הסיכון בדרגות גבוהות יותר, כך עולה מנתונים שנאספו מתשעה מחקרים פרוספקטיביים ופורסמו בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לקבוע אם פעילות גופנית בשעות הפנאי בהיקף המומלץ (7.5-15 MET hours בשבוע) מלווה בסיכון מופחת למחלות ממאירות, לתאר את אופי הקשר בין פעילות גופנית והסיכון לממאירות ולבחון את הקשר עם פעילות גופנית בעצימות מתונה ומאומצת.

 

החוקרים אספו נתונים מתשעה מדגמים פרוספקטיביים עם דיווח עצמי על פעילות גופנית בשעות הפנאי ומעקב אחר היארעות מחלות ממאירות. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת יחסי הסיכון והקשר בין פעילות גופנית והיארעות 15 סוגים שונים של מחלות ממאירות. הם בחנו את ההבדלים בין פעילות גופנית בהיקפים שונים ובין חוסר פעילות גופנית.

 

סך כולל של 755,459 משתתפים (גיל חציוני של 62 שנים, 53% נשים) היו במעקב חציוני של 10.1 שנים והחוקרים זיהו 50,620 מקרים של מחלות ממאירות. הקפדה על פעילות גופנית בהיקף המומלץ (7.5-15 MET hours בשבוע) לוותה בסיכון מופחת באופן מובהק סטטיסטית ל-7 מבין 15 ממאירויות שנכללו במחקר, כולל סרטן מעי גס (ירידה של 8-14% בסיכון בגברים), שד (ירידה של 6-10% בסיכון), רירית רחם (ירידה של 10-18% בסיכון), כליות (ירידה של 11-17% בסיכון), מיאלומה (ירידה של 14-19% בסיכון), כבד (ירידה של 18-27% בסיכון) ולימפומה שאינה הודג'קין (ירידה של 11-18% בסיכון בנשים). קשר מנה-תגובה היה לינארי בצורתו במחצית מהמקרים ולא-ליניארי באחרים.

 

החוקרים מדווחים כי תועדו תוצאות סותרות בהערכת פעילות גופנית בעצימות מתונה ומאומצת. תקנון למדד מסת הגוף העלים את הקשר עם סרטן רירית הרחם, אך לא השפיע משמעותית על הקשר בין פעילות גופנית ובין ממאירויות אחרות.

 

החוקרים קוראים להקפיד על פעילות גופנית בהיקף המומלץ, שכן זו עשויה להפחית את הסיכון למגוון מחלות ממאירות.

 

J Clin Oncol 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני