חדשות

בדיקת CT אינה מסייעת באבחנת COVID-19 (מתוך American Journal of Roentgenology)

17/07/2020

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת American Journal of Roentgenology עולה כי בדיקת CT אינה יכולה להבחין בין מקרים של דלקת ריאות עקב COVID-19 או עקב שפעת, גם בעזרת תכנת בינה מלאכותית.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון הבדלים בממצאים בבדיקת CT בחולים עם דלקת ריאות על-רקע COVID-19 ובאלו עם דלקת ריאות על-רקע נגיף השפעת. הם השלימו מחקר רטרוספקטיבי שכלל 52 חולים עם דלקת ריאות על-רקע COVID-19 ו-45 חולים עם דלקת ריאות על-רקע שפעת. כל המשתתפים נמצאו חיוביים לנגיפים הרלבנטיים בבדיקת חומצות גרעין.

 

החוקרים בחנו את הממצאים בבדיקת CT לנוכחות סימני דלקת ריאתית, מדד CT ואורך הנגע הגדול ביותר בכלל החולים. תכנית בינה מלאכותית חישבה גם את הצפיפות הממוצעת, נפח ומסת הנגעים.

 

מהנתונים עלה כי לא היו הבדלים משמעותיים בין הקבוצות בכל הנוגע למאפייני הנגע הגדול ביותר, נוכחות עכירות זכוכית-מט, נוכחות קונסולידציה עיבוי דופן ברונכיאלי, קשריות מרכזיות, עיבוי מחציות בין-אונתיות, ברונכוגרם אוויר, פיזור חד-צדדי או דו-צדדי, ופיזור אורכי, לא הדגימו הבדלים מובהקים סטטיסטית. בנוסף, החוקרים לא זיהו הבדלים משמעותיים במדד בדיקת CT, אורך הנגע הגדל ביותר, צפיפות ממוצעת, נפח, או מסת הנגעים בין שתי הקבוצות.

 

החוקרים כותבים כי מרבית הנגעים בחולים עם דלקת ריאות על-רקע COVID-19 ממוקמים באזורים היקפיים וקרובים לקרום הריאה, בעוד שדלקת ריאות על-רקע שפעת מלווה לעיתים קרובות יותר בפקק ריר ותפליט פלאורלי.  

 

 

לסיכום, מהנתונים עולה כי לא ניתן להבחין בין מקרים של דלקת ריאות על-רקע COVID-19 אלו על-רקע זיהום בנגיף שפעת על-סמך בדיקת CT וההבחנה בין שני הגורמים עדיין מהווה מאתגר לא פשוט.

 

American Journal of Roentgenology 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני