חדשות

בדיקת אולטרה-סאונד של הריאות עדיפה על צילום חזה לזיהוי דלקת ריאות משנית לנגיף הקורונה (מתוך כנס ה-American College of Emergency Medicine)

02/11/2020

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-American College of Emergency Physicians עולה כי בדיקת אולטרה-סאונד ניידת רגישה יותר מצילום רנטגן לזיהוי מוקדם של דלקת ריאות לא-טיפוסית בחולים עם חשד לזיהום בנגיף הקורונה.

 

החוקרים השלימו מחקר פרוספקטיבי שכלל 143 חולים עם חשד לזיהום בנגיף הקורונה אשר פנו לחדרי מיון. כל חולה השלים בדיקת אולטרה סאונד וצילום חזה. אלו שהיו בסיכון גבוה ואלו בהם תועדו ממצאים חריגים בבדיקות ההדמיה הופנו להשלמת בדיקת CT של החזה.

 

רופאים פענחו 99 בדיקות אולטרה-סאונד ו-73 צילומי חזה כחיוביים. בדיקות ה-CT אישרו אבחנה של דלקת ריאות לא-טיפוסית ב-75% מהחולים הללו. החוקרים מציינים כי המספר הנ"ל גבוה במיוחד מאחר והחולים היו במעקב תקופה של זיהום נרחב.

 

מהנתונים עולה כי הרגישות של בדיקת אולטרה-סאונד הייתה גבוהה ועמדה על 97.6%, לעומת רגישות של 69.9% של צילום חזה. הספציפיות של בדיקת אולטרה-סאונד עמדה על 33% וזו של צילום חזה עמדה על 44.4%.

 

החוקרים הסבירו כי בבית החולים שלהם, חולים עם חשד לזיהום בנגיף הקורונה מופנים כעת באופן שגרתי להשלמת בדיקת אולטרה-סאונד במקום צילום רנטגן. חולים עם תוצאות שליליות לרוב משוחררים לביתם ואלו עם תוצאה חיובית מופנים לבדיקת CT ולרוב מאושפזים לבית החולים.

 

החוקרים מזהירים כי ממצאים בבדיקות הדמיה המרמזים לדלקת ריאות משנית לנגיף הקורונה עשויים להיות דומים לממצאים המופיעים במקרים של דלקת ריאות על-רקע נגיפים אחרים. מהנתונים הזמינים עולה כי מספר מאפיינים בבדיקת אולטרה-סאונד עשויים להיות אופייניים יותר לדלקת ריאות על-רקע נגיף הקורונה.

 

מתוך כנס ה-American College of Emergency Medicine

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני