חדשות

שינויים בקרנית עשויים לסייע באבחון COVID ארוך (British Journal of Ophthalmology)

30/07/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

אובדן סיבים עצביים ועלייה בצפיפות התאים הדנדריטים או תאי חיסון נוספים בקרנית עשויים לסייע בזיהוי COVID ארוך, כך עולה ממחקר קטן שפורסם בכתב העת British Journal of Ophthalmology. המחקר הראה קשר חזק במיוחד בין הממצאים בקרב 40 חולים שאיבדו את חוש הריח או הטעם או הרגישו סחרחורת, עייפות או כאב נוירופתי לאחר מחלת ה-COVID-19. "העובדה שרופאים יוכלו לזהות באופן אובייקטיבי מטופלים עם COVID ארוך תאפשר לנו לזהות אנשים עם בעיה מוגדרת, מצב הסולל את הדרך להערכת ההשפעה של טיפולים שעשויים לסייע בתיקון העצבים", אמר המחבר הראשי במחקר.

לפחות אחד מכל עשרה אנשים שנדבקו בנגיף הקורונה יפתחו COVID ארוך, המוגדר במאמר זה כמצב עם תסמינים הנמשכים יותר מארבעה שבועות לאחר סוף השלב האקוטי כשהסימפטומים אינם מוסברים בקלות על ידי אבחנה חלופית. מחקרים קודמים הציעו כי נזק לסיבי עצב עשוי למלא תפקיד בהתפתחות COVID ארוכה. המחקר חקר את השערה זו בעזרת טכניקת הדמיה המשתמשת בלייזר, טכניקה לא פולשנית ברזולוציה גבוהה ובזמן אמת המכונה מיקרוסקופיה קונפוקלית של הקרנית (corneal confocal microscopy, CCM) כדי לאתר נזק עצבי לקרנית ואת צפיפות התאים הדנדריטים. לתאים אלה יש תפקיד מפתח בתגובת המערכת החיסונית הראשונית.

מחבר המחקר אמר כי "הטכניקה שלנו אינה ספציפית עבור COVID ארוך, מכיוון שהיא מגלה נזק לסיבי עצב. עם זאת, אם אין גורמים אחרים העלולים לגרום לנזק עצבי, נוכל להיות בטוחים למדי שזה נובע מ-COVID ארוך. כמו כן, אני חושב ש-CCM שימושי במיוחד בחולים עם תסמיני COVID ארוך שאינם סובלים מנזק עצבי בקרנית, שם אנו יכולים להרגיע אותם כי אין בעיה בסיסית רצינית".

הסריקות שבוצעו במחקר הצביעו על כך שלמטופלים עם תסמינים נוירולוגיים ארבעה שבועות לאחר שהחלימו מ-COVID-19 חריף, הייתה יותר פגיעה ואובדן של סיבי עצב בקרנית, עם מספר גבוה יותר של תאים דנדריטים, בהשוואה לאלה שלא חלו ב-COVID-19. לאלה שלא סבלו מתסמינים נוירולוגיים היו מספר דומה של סיבי עצב בקרנית כמו אלו שלא נדבקו ב-COVID-19, אבל יותר תאים דנדריטים. לדברי אחד ממחברי המחקר, "למיטב ידיעתנו, זהו המחקר הראשון שמדווח על אובדן סיבי עצב בקרנית ועלייה בצפיפות התאים הדנדריטים בחולים שהחלימו מ-COVID-19, במיוחד אצל נבדקים עם תסמינים מתמשכים העולים בקנה אחד עם  COVIDארוך". מגבלות המחקר כוללות את מספר המשתתפים המצומצם, היותם במרכז רפואי בודד, וכן שימוש בשאלון להגדרת חומרת הסימפטומים הנוירולוגיים ולא מדדים אובייקטיביים יותר.

לכתבה ב-medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני