חדשות

נוברטיס מציגה נתונים חדשים על Kisqali®‎ שמראים את חציון ההישרדות הכוללת הארוך ביותר שדווח אי פעם בסרטן שד מתקדם החיובי ל-HR ושלילי ל-HER2‏

19/09/2021

הודעת נוברטיס

·         בניתוח הסופי שנערך בניסוי MONALEESA-2, רק בשימוש ב-Kisqali יחד עם מעכב ארומטאז דווח על תועלת מובהקת סטטיסטית בהישרדות הכוללת (OS) עבור נשים לאחר חדלון הווסת עם סרטן שד מתקדם החיובי ל-HR ושלילי ל-HER2 במסגרת טיפול הקו הראשון (1L)2  

  

·         Kisqali בשילוב עם לטרוזול (letrozole) השיגה חציון הישרדות כוללת מעל 5 שנים (63.9 חודשים), תועלת בהישרדות של מעל 12 חודשים לעומת פלצבו בשילוב עם לטרוזול בקרב נשים לאחר חדלון הווסת (יחס סכנה [HR]‏ = 0.76;‏ ערך p =0.004)2

 

·         Kisqali היא מעכב ה-CDK4/6 היחיד עם תועלת מוכחת בהישרדות הכוללת בכל שלושת ניסויי שלב 3 בתוכנית MONALEESA בשילוב עם טיפולים אנדוקריניים שונים, ללא קשר למצב חדלון הווסת או לקו הטיפול2-4

 

·         נתוני ההישרדות הכוללת בניסוי MONALEESA-2 יוצגו בכנס ESMO 2021 כהתפתחות העדכנית ביותר במפגש בעל-פה

 

באזל, 19 בספטמבר 2021 – נוברטיס הכריזה היום על תוצאות ניתוח הסופי של ההישרדות הכוללת בניסוי MONALEESA-2 שלב 3, שהעריך את Kisqali® (ריבוציקליב [ribociclib]) בשילוב עם לטרוזול בהשוואה לפלצבו בשילוב עם לטרוזול, בקרב נשים לאחר חדלון הווסת עם סרטן שד גרורתי או מתקדם החיובי ל-HR ושלילי ל-HER2 ללא טיפול מערכתי קודם למחלה מתקדמת. נתונים אלה יוצגו בעל פה כהתפתחות העדכנית ביותר (Late breaker) בכנס של האיגוד האירופאי לאונקולוגיה רפואית (ESMO) לשנת 2021 ב-19 בספטמבר (‎#LBA17).

 

Kisqali בשילוב עם לטרוזול עמדה במדד ההערכה המשני העיקרי של ההישרדות הכוללת, והראתה שיפור מובהק מבחינה סטטיסטית ומשמעותי מבחינה קלינית בהישרדות (חציון  63.9 חודשים לעומת 51.4 חודשים; יחס סכנה = 0.76‏; רווח בר סמך (CI) של  95%:0.63 – 0.93; ‏ערך p = ‏0.0042 .

מתוך הניתוח עולה שלאחר מעקב חציוני שנמשך מעל 6.5 שנים, התקופה הארוכה ביותר לכל ניסוי של מעכב CDK4/6 עד כה, השיפור בחציון ההישרדות הכוללת היה מעל שנה ‏2. הניסוי MONALEESA-2 הראה שלאחר 5 שנים, למשתתפות שטופלו ב-Kisqali בשילוב עם לטרוזול היה סיכוי גבוה מ-%50 להישרדות (52.3% לעומת 43.9% רווח בר סמך של 95%: 46.5 – 57.7 לעומת 38.3 - 49.4 ‏)2.

 

"נתוני ההישרדות הכוללת המרשימים הללו של ריבוציקליב הם מעודדים מאוד ומייצגים את חציון ההישרדות הארוך ביותר שדווח מניסוי בהקצאה אקראית העוסק בסרטן שד מתקדם החיובי ל-HR ושלילי ל-HER2. הארכת חיים זו היא חדשות נהדרות עבור המטופלים והמטופלות שלנו ואבן הבניין להתקדמות נוספת", אמר גבריאל נ' הורטובגי (Gabriel N. Hortobagyi), עמית באיגוד הרופאים האמריקאי (FACP), פרופסור לרפואה במרכז לסרטן ע"ש מ' ד' אנדרסון באוניברסיטת טקסס. "ב-45 השנים האחרונות חקרתי את סרטן השד והעמקתי את ההבנה המדעית שלנו לגביו, כך שזה מתגמל מאוד לראות את ההתקדמות שהצלחנו להשיג".

 

בניסוי MONALEESA-2, נצפה עיכוב של 12 חודשים במועד לכימותרפיה בקרב המשתתפות שקיבלו Kisqali (חציון 50.6 חודשים לעומת 38.9 חודשים; יחס סכנה = 0.74;‏ רווח בר סמך של 95%: 0.61 – 0.91) בהשוואה למשתתפות שקיבלו רק לטרוזול2. בתקופת מעקב זו שנמשכה זמן רב יותר, לא נצפו סמני בטיחות חדשים; האירועים החריגים תאמו לתוצאות ניסויי שלב 3 של Kisqali אשר דווחו קודם לכן.

 

"בעודנו מגדירים מחדש את עולם הרפואה ושואפים למציאת מרפא למחלות, תוכנית MONALEESA שלנו ממשיכה למתוח את הגבולות ומוכיחה כי Kisqali בעלת יכולת ייחודית להעניק זמן רב יותר עבור אלה שאובחנו עם סרטן שד מתקדם", אמרה ד"ר סוזן שאפרט (Susanne Schaffert), נשיאת Novartis Oncology. "המשימה שלנו היא לשפר ולהאריך את חייהם של אנשים עם סרטן. נתונים אלה מייצגים התקדמות משמעותית עבור מטופלות עם סרטן שד מתקדם החיובי ל-HR ושלילי ל-HER2 – ועדיין, אנו נמשיך ללא הרף לחקור את מלוא פוטנציאל התועלת ש-Kisqali עשויה להעניק למטופלים".

 

בניסוי MONALEESA-2, מדד ההערכה העיקרי של שיעור ההישרדות ללא התקדמות המחלה (PFS) הושג בניתוח הראשוני [PFS חציוני; רווח בר סמך של 95% (19.3 חודשים – לא הושג) לעומת 14.7 חודשים (13.0-‏16.5 חודשים); יחס סכנה = 0.556; ערך p = ‏0.00000329]5. תוצאות חדשות אלו של ההישרדות הכוללת מייצגות את התועלת השלישית בהישרדות בעלת מובהקות מבחינה סטטיסטית ומשמעותית מבחינה קלינית שהושגה בשימוש ב-Kisqali בתוכנית MONALEESA. נוברטיס תגיש את הנתונים לרשויות הבריאות ברחבי העולם כדי לתמוך בבקשות לשינוי ההתוויה.

 

"כאשר הטיפול מעניק הישרדות כוללת ארוכה – ובמקרה זה, משך הזמן הארוך ביותר שדווח בסרטן שד מתקדם החיובי ל-HR ושלילי ל-HER2 – למטופלות יש זמן רב יותר להיות עם משפחתן ועם יקיריהן ולעשות את הדברים שגורמים להם אושר. נתונים אלו נותנים תקווה חדשה עבור נשים עם סרטן שד מתקדם או גרורתי, אשר נותר הגורם המוביל למוות מסרטן בקרב נשים ברחבי העולם", אמרה שירלי א' מרץ (Shirley A. Mertz), נשיאת הרשת לסרטן שד גרורתי (Metastatic Breast Cancer Network,‏ MBCN).

 

אודות Kisqali®‎ (ריבוציקליב)

Kisqali היא מעכב ה-CDK4/6 עם מאגר העדויות הגדול ביותר מניסויים קליניים המדגימות תועלת עקבית וטובה יותר מבחינת ההישרדות הכוללת בהשוואה לטיפול אנדוקריני בלבד. תוצאות ההישרדות הכוללת מניסוי MONALEESA-7 ומניסוי MONALEESA-3 הוצגו ב-ASCO 2019 וב-ESMO 2019 בהתאמה, וכן פורסמו בניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין עם ניתוחים אקספלורטיביים מעודכנים שהוצגו ב-SABCS 2020 וב‑ASCO 2021. הן מראות כי Kisqali בשילוב עם טיפול אנדוקריני מאריכה משמעותית את החיים בנשים עם סרטן שד מתקדם החיובי ל-HR ושלילי ל-HER2 הנמצאות לפני חדלון הווסת, בתקופת חדלון הווסת או לאחר חדלון הווסת‏3,4,6,7.

 

Kisqali אושרה על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ועל ידי הנציבות האירופית (EC) כטיפול אנדוקריני ראשוני בשילוב עם מעכב ארומטאז עבור נשים לאחר חדלון הווסת עם סרטן שד מתקדם מקומית או גרורתי החיובי ל-HR ושלילי ל-HER2. Kisqali בשילוב עם מעכב ארומטאז אושרה לטיפול בנשים לפני חדלון הווסת, בתקופת חדלון הווסת או לאחר חדלון הווסת כטיפול אנדוקריני ראשוני, וגם מותווית לשימוש בשילוב עם פולבסטרנט (fulvestrant) כטיפול קו ראשון או שני בנשים לאחר חדלון הווסת, על ידי ה-FDA ועל ידי הנציבות האירופית‏9. Kisqali אושרה לשימוש ביותר מ-95 מדינות1.

 

 

Kisqali פותחה על ידי מכוני נוברטיס למחקר ביו-רפואי (NIBR) במסגרת שיתוף פעולה מחקרי עם חברת Astex Pharmaceuticals.

 

 

אודות נוברטיס בתחום סרטן השד המתקדם

נוברטיס מתמודדת עם סרטן השד בעזרת כלים מדעיים מהמתקדמים בעולם, שיתוף פעולה ותשוקה לשיפור איכות הטיפול במטופלים. נקטנו גישה נועזת במחקרים שלנו בכך שכללנו אוכלוסיות מטופלים שהוזנחו לעיתים קרובות בניסויים קליניים, איתרנו מוטציות או מסלולים חדשים שעשויים למלא תפקיד בהתקדמות המחלה ופיתחנו טיפולים שלא רק שומרים על איכות החיים של המטופלים, אלא גם משפרים אותה. העדיפות העליונה בסדר העדיפויות שלנו ב-30 השנים האחרונות הייתה ועודנה לספק טיפולים שהוכחו כמשפרים וכמאריכים חיים עבור אלה שאובחנו עם סרטן שד מתקדם.

 

מידע בטיחות חשוב מתוך מסמך סיכום מאפייני המוצר (SmPC) של Kisqali עבור האיחוד האירופי

Kisqali®‎ (ריבוציקליב) היא תרופת מרשם שאושרה בשילוב עם מעכב ארומטאז כטיפול אנדוקריני ראשוני בנשים עם סרטן שד מתקדם או גרורתי החיובי ל-HR (קולטן הורמונלי) ושלילי ל-HER2 (קולטן גורם הגדילה האפידרמלי האנושי 2) או בשילוב עם פולבסטרנט כטיפול אנדוקריני ראשוני, או לאחר התקדמות המחלה במהלך טיפול אנדוקריני בנשים לאחר חדלון הווסת עם סרטן שד מתקדם או גרורתי החיובי ל-HR ושלילי ל‑HER2. לא ידוע אם Kisqali בטוחה לשימוש ויעילה בילדים או במתבגרים. Kisqali עלולה לגרום לבעיה בלב הידועה כהארכת QT. מצב רפואי זה עלול לגרום לקצב לב חריג ועלול לגרום למוות. Kisqali אינה מותווית לשימוש נלווה עם טמוקסיפן (tamoxifen) עקב סיכון מוגבר להארכת QT. המטופלים צריכים לעדכן את איש הצוות הרפואי שלהם באופן מיידי, אם יש שינוי בקצב הלב שלהם (קצב לב מהיר או לא סדיר), או אם יש להם סחרחורת או תחושת חולשה. Kisqali עלולה לגרום לבעיות חמורות בכבד. המשתתפים צריכים ליידע את איש הצוות הרפואי שלהם באופן מיידי, אם הם חווים אחד מהסימנים והתסמינים הבאים של בעיות בכבד: הצהבה של העור או של החלק הלבן בעיניים (צהבת), שתן כהה או חום (בצבע תה), תחושת עייפות רבה, אובדן תיאבון, כאב בצד הימני העליון של אזור הבטן ודימום או הופעת חבורות בקלות רבה מהרגיל. ספירות נמוכות של תאי דם לבנים הן נפוצות מאוד בעת נטילת Kisqali ועלולות לגרום לזיהומים שעלולים להיות חמורים. המטופלים צריכים ליידע את איש הצוות הרפואי שלהם באופן מיידי, אם יש להם סימנים ותסמינים של ספירות נמוכות של תאי דם לבנים או זיהומים, כגון חום וצמרמורות. לפני נטילת Kisqali, המטופלות צריכות ליידע את איש הצוות הרפואי שלהן אם הן בהיריון, או אם הן מתכננות להרות, מכיוון ש-Kisqali עלולה להזיק לעובר. נשים שיכולות להרות ושנוטלות Kisqali צריכות להשתמש באמצעי מניעה יעילים במהלך הטיפול ולמשך
3 שבועות לפחות לאחר נטילת המנה האחרונה של Kisqali. אין להיניק במהלך הטיפול ב-Kisqali ולמשך
3 שבועות לפחות לאחר נטילת המנה האחרונה של Kisqali. המטופלים צריכים ליידע את איש הצוות הרפואי שלהם על כל התרופות שהם נוטלים, כולל תרופות מרשם ותרופות ללא מרשם, ויטמינים ותוספים צמחיים, מכיוון שהם עלולים ליצור תגובה בין-תרופתית עם Kisqali. המטופלים צריכים להימנע מאשכוליות או ממיץ אשכוליות במהלך הטיפול ב-Kisqali. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר (שכיחות של 20% ומעלה) כוללות זיהומים, ירידה בספירת תאי הדם הלבנים, כאב ראש, שיעול, בחילה, עייפות, שלשולים, הקאות, עצירות, נשירת שיער ופריחה. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר בדרגה 3/4 (שכיחות הגבוהה מ-5%) היו זיהומים, ספירת נויטרופילים נמוכה, ספירת לויקוציטים נמוכה, ספירה נמוכה של תאי דם אדומים, תוצאות חריגות בבדיקות תפקודי כבד, ספירת לימפוציטים נמוכה, רמות נמוכות של זרחן והקאות. חריגות נצפו בבדיקות מעבדה להמטולוגיה ולכימיה קלינית.

 

יש לעיין בעלון המידע המלא לרופא עבור Kisqali, הזמין בכתובת www.Kisqali.com.

הפניות

1.      Novartis Data on File. Novartis Pharmaceuticals Corp: 2021.

2.      Hortobagyi, et al. Overall survival (OS) results from the phase III MONALEESA (ML)-2 trial of postmenopausal patients with hormone receptor positive/human epidermal growth factor receptor 2 negative (HR+/HER2−) advanced breast cancer (ABC) treated with endocrine therapy (ET) ± ribociclib. הוצג בכנס של האיגוד האירופאי לאונקולוגיה רפואית (ESMO), 16-21 בספטמבר 2021 (סיכום מס' LBA17).

3.      Im, S. A. et al. Overall Survival with Ribociclib plus Endocrine Therapy in Breast Cancer. N Engl J Med 2019; 381:307-316.

4.      Slamon DJ, Neven P, Chia S, Fasching PA, De Laurentiis M, Im S-A, et al. Overall survival with ribociclib plus fulvestrant in advanced breast cancer. N Engl J Med. 2020;382(6):514–24.

5.      Hortobagyi G, Stemmer S, Burris H, et al. Ribociclib as First-Line Therapy for HR-Positive, Advanced Breast Cancer. N Engl J Med. 2016;375:1738-1748.

6.      Slamon D, Neven P, Chia S, et al. Updated overall survival (OS) results from the Phase III MONALEESA-3 trial of postmenopausal patients (pts) with HR+/HER2− advanced breast cancer (ABC) treated with fulvestrant (FUL) ± ribociclib (RIB. הוצג בוועידה השנתית של האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה קלינית (ASCO), 5 ביוני 2021, (סיכום מס' 1001).

7.      Tripathy D, Im S-A, Colleoni M, et al, Updated overall survival (OS) results from the phase III MONALEESA-7 trial of pre- or perimenopausal patients with HR+/HER2− advanced breast cancer (ABC) treated with endocrine therapy (ET) ± ribociclib. הוצג בסימפוזיון סרטן השד בסן אנטוניו, 9 בדצמבר 2020, סיכום מס' PD2-04

8.      Ferlay, J, et al. Global Cancer Observatory: Cancer Today. International Agency for Research on Cancer. זמין בכתובת: https://gco.iarc.fr/today/online-analysis-table?v=2020&mode=cancer&mode_population=continents&population=900&populations=900&key=asr&sex=2&cancer=39&type=1&statistic=5&prevalence=0&population_group=0&ages_group%5B%5D=0&ages_group%5B%5D=17&group_cancer=1&include_nmsc=1&include_nmsc_other=1, כניסה ב-18 באוגוסט 2021.

9.      Kisqali (ribociclib) Prescribing information. East Hanover, New Jersey, USA: Novartis Pharmaceuticals Corporation; July 2020.

10.   Novartis Pharmaceuticals and Translational Research in Oncology (2018, December 7 - 2026, May 29). A Trial to Evaluate Efficacy and Safety of Ribociclib With Endocrine Therapy as Adjuvant Treatment in Patients With HR+/HER2- Early Breast Cancer (NATALEE). Identifier NCT03701334. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT03701334.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני