חדשות

חשיפה ממושכת לזיהום אוויר מלווה בסיכון מוגבר לתמותה במדינות רבות (BMJ)

09/09/2021

 

מנתונים שפורסמו בכתב העת BMJ עולה כי חשיפה לזיהום אוויר מלווה בשיעורי תמותה מוגברים גם ברמות זיהום אוויר נמוכות מתחת לסטנדרטים המקובלים כיום באירופה ובצפון אמריקה ולפי ארגון הבריאות העולמי.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את הקשר בין זיהום אוויר ותמותה, בדגש על הקשר בין חשיפה מתחת לסף המקובל כיום במדינות האיחוד האירופי, ארצות הברית והנחיות ארגון הבריאות העולמי. הם אספו נתונים משמונה מדגמים בשש מדינות ברחבי אירופה, כולל 325,367 מבוגרים מהאוכלוסייה הכללית שגויסו בעיקר בשנות ה-90 של המאה הקודמת או בשנות ה-2000.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה שיעורי התמותה מסיבות טבעיות ושיעורי התמותה מסיבות ספציפיות.

 

בקרב 325,367 מבוגרים שהיו במעקב לאורך תקופה ממוצעת של 19.5 שנים, תועדו 47,131 מקרי תמותה. חשיפה רבה יותר לחומר חלקיקי קטן עדין, דו תחמוצת החנקן ופחמן שחור לוותה בסיכון מוגבר משמעותית לכלל התוצאים. עליה של 5 מיקרוגרם/מ3 בחשיפה לחומר חלקיקי עדין לוותה בעליה של 13% בשיעורי התמותה מסיבות טבעיות, כאשר העליה המקבילה בסיכון לתמותה עם חשיפה לדו תחמוצת החנקן בריכוז של 10 מיקרוגרם/מ3 עמדה על 8.6%.

 

הסיכון המוגבר לתמותה בעקבות חשיפה לחומר חלקיקי עדין, דו תחמוצת החנקן ופחמן שחור נותר מובהק סטטיסטית בריכוזים נמוכים. בקרב משתתפים עם חשיפה לריכוזים נמוכים מהסף המקובל בארצות הברית (12 מיקרוגרם/מ3), עליה של 5 מיקרוגרם/מ3 בחשיפה לחומר חלקיקי עדין לוותה בעליה של 29.6% בשיעורי תמותה טבעית.

 

לממצאי המחקר חשיבות רבה בדיון אודות שינוי ועדכון ההנחיות אודות איכות האוויר וערכי הסף המותרים לחשיפה לזיהום.

 

BMJ 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני