חדשות

בדיקות סקר לסרטן ריאות עשויות להביא לירידה משמעותית בשיעורי התמותה עקב הממאירות (Lung Ambition Alliance)

16/07/2021

 

סרטן ריאות עדיין מהווה את הגורם המוביל לתמותה עקב מחלה ממארת ברחבי העולם, עם קרוב לשני מיליון מקרי תמותה בכל שנה, אך מנתונים חדשים שפורסמו בדו"ח Lung Cancer Screening: The Cost of Inaction שהוכן ע"י ה-Lung Ambition Alliance עולה כי ניתן להפחית את שיעורי התמותה הללו בכ-25% באמצעות בדיקות סקר ממוקדות יותר לזיהוי הממאירות.

 

בדיקות סקר של מטופלים בסיכון גבוה עם LDCT (Low-Dose Computed Tomography) הוכחו ככלים העשויים להביא לזיהוי סרטן ריאות בשלבים מוקדמים יותר. אמצעים אלו עשויים להביא להפיכת סרטן ריאות ממחלה פטאלית למחלה ברת-טיפול, עם השפעה משמעותית על איכות החיים של החולים וכן ירידה ניכרת במספר מקרי התמותה עקב הממאירות.

 

הכותבים מדגישים כי כיום, חולים רבים עם סרטן ריאות מאובחנים בשלב מתקדם של המחלה, כאשר אפשרויות הטיפול מוגבלות. רק כ-20% מהחולים מאובחנים עם מחלה בשלב I, כאשר סיכויי ההישרדות לאחר חמש שנים נעים בין 68% ו-92%, בעוד שמעל 40% מאובחנים עם מחלה בשלב IV, כאשר שיעורי ההישרדות לאחר חמש שנים נמוכים מ-10%.

 

עוד מדווח כי נדרשות פחות בדיקות סקר למניעת מקרה אחד של תמותה עקב סרטן ריאות, בהשוואה לסוגי סרטן אחרים. מחקר NELSON מצא כי ניתן להציל חיי אדם אחד לכל 320 בדיקות LDCT, זאת בהשוואה להצלת חיי אדם אחד לכל 864 בדיקות סקר לסרטן מעי גס ורקטום ובין 645 ל-1,724 בדיקות סקר לסרטן שד. עם זאת, בדיקות סקר לסרטן ריאות אינן זמינות כמו בדיקות סקר לסרטן שד וממאירות מעי גס ורקטום.

 

בדו"ח הובהר עוד כי בדיקות LDCT מאפשרות זיהוי מוקדם של מחלות לא-מדבקות אחרות, דוגמת מחלת ריאות חסימתית-כרונית ומחלות לב וכלי דם.

 

בשלב זה, מספר מצומצם של מדינות התחייב ליישם בדיקות סקר נרחבות לסרטן ריאות, כולל הכותבים קוראים לשקול יישום בדיקות סקר ממוקדות לסרטן ריאות בקנה מידה גדול. במידה וניתן להגיע לאבחנה בשלב מוקדם יותר, אזי ניתן לזהות שיעור גבוה יותר של חולים עם מחלה בשלב I או בשלב II אשר עשויים להיות מתאימים לכריתה רדיקאלית.

 

בשורה התחתונה, בדיקת LDCT עשויה להפחית משמעותית את שיעורי התמותה עקב סרטן ריאות לאחר חמש שנים.

 

Lung Ambition Alliance 2021

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני