חדשות

ההשפעה של הפרעה תת-קלינית בתפקודי בלוטת התריס על הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים בחולים עם פרפור פרוזדורים (Eur J Endocrinol)

10/08/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Thyroid מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי תת-פעילות תת-קלינית של בלוטת התריס אינה מלווה בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם בחולים עם פרפור פרוזדורים וכי רמות גבוהות יותר של free T4 עם ערכי TSH תקינים מלוות בסיכון מוגבר לאי-ספיקת לב.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם הפרעה תת-קלינית בבלוטת התריס מלווה בסיכון מוגבר לאירועים קרדיווסקולאריים בחולים עם פרפור פרוזדורים.

 

מחקר Swiss AF הוא מדגם פרוספקטיבי של משתתפים בגילאי 65 שנים ומעלה עם פרפור פרוזדורים. התוצא העיקרי של המחקר היה משלב אירועים קרדיווסקולאריים (אוטם לבבי, אירוע מוחי/אירוע איסכמי חולף, תסחיף סיסטמי, אשפוז עקב אי-ספיקת לב, תמותה קרדיווסקולארית). תוצאים משניים כללו את המרכיבים הפרטניים של התוצא העיקרי, תמותה מכל-סיבה והתקדמות פרפור פרוזדורים. עוד השלימו החוקרים ניתוח להערכת הקשר עם טיפול באמיודארון והורמוני תריס.

 

מדגם המחקר כלל 2,145 משתתפים (גיל ממוצע של 73.2 שנים; 27% נשים), מהם 196 (8.4%) עם תת-פעילות תת-קלינית של בלוטת התריס ו-53 חולים (2.3%) עם פעילות-יתר תת-קלינית של בלוטת התריס.

 

לאורך חציון מעקב של 2.1 שנים, לא זוהה קשר בין הפרעה תת-קלינית בפעילות בלוטת התריס ובין הסיכון לאירועים קרדיווסקולאריים (יחס סיכון מתוקן לגיל ומין של 0.99, רווח בר-סמך 95% של 0.69-1.41) בנוכחות תת-פעילות תת-קלינית של בלוטת התריס ועל 0.55 (רווח בר-סמך 95% של 0.23-1.32) בנוכחות פעילות-יתר תת-קלינית של בלוטת התריס. התוצאות נותרו דומות לאחר תקנון רב-משתני.

 

בחולים עם תפקודי תריס תקינים, תועד קשר בין רמות Free T4 ובין סיכון מוגבר לתוצא הסיום המשולב ואי-ספיקת לב (יחס סיכון מתוקן של 1.46, רווח בר-סמך 95% של 1.04-2.05; יחס סיכון מתוקן של 1.70, רווח בר-סמך 95% של 1.08-2.66, בהתאמה, בהשוואת החמישון העליון והאמצעי). התוצאות נותרו דומות לאחר תקנון רב-משתני ונותרו מובהקת סטטיסטית בהערכת הסיכון לאי-ספיקת לב.

 

לא תועד קשר בין הפרעה תת-קלינית של בלוטת התריס ובין התמותה מכל-סיבה או התקדמות פרפור פרוזדורים.

 

ממצאי המחקר מעידים כי תת-פעילות תת-קלינית של בלוטת התריס אינה מלווה בסיכון מוגבר למחלות לב וכלי דם בחולים עם פרפור פרוזדורים. באלו עם רמות גבוהות יותר של free T4 וערכי TSH תקינים תועד סיכון מוגבר לאי-ספיקת לב.

 

Eur J Endocrinol. 2021

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני