חדשות

חשיבות הטיפול בדרכי אוויר קטנות בחולים עם פיברוזיס ריאתי אידיופטי (American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine)

13/10/2021

 

דרכי האוויר הקטנות עשויות להוות יעד אפשרי לשינוי מהלך המחלה בחולים עם פיברוזיס ריאתי אידיופטי (Idiopathic Pulmonary Fibrosis), כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

 

החוקרים אספו שמונה ריאות שהוצאו מחולים עם פיברוזיס ריאתי אידיופטי בשלב סופני (גיל ממוצע של 61 שנים), שעברו השתלת ריאות דו"צ באוניברסיטת פנסילבניה. שמונה ריאות מתורמים אשר לא היו בשימוש נבדקו גם כן והותאמו לפי גיל ומין כחלק מזרוע ביקורת. כל הריאות עברו ניפוח והקפאה עם סריקה להערכת דרכי אוויר גדולות. להערכת דרכי האוויר הקטנות ופיברוזיס של הפרנכימה, החוקרים גם השלימו סקירה עם Micro-CT של שמונה ריאות שנבחרו באקראי.

 

בריאות מחולים עם פיברוזיס ריאתי אידיופטי תועד מספר גדול יותר של דרכי אוויר בבדיקת CT, בהשוואה למספר דרכי האוויר בריאות בזרוע הביקורת (561 לעומת 196, p<0.01), אשר נבע מעליה בשטח החלל והדופן, אשר הובילו לדרכי אוויר גלויות יותר עם חלל של מעל 2 מ"מ.

 

החוקרים מדווחים על ירידה במספר ברונכיולות סופיים ועליה בשטח דופן ברונכיולות סופיים בדגימות רקמה מריאות של חולים עם פיברוזיס ריאתי אידיופטי וללא פיברוזיס של הפרנכימה במיקרוסקופ, בהשוואה לביקורות. תועדה עליה בעובי דופן דרכי אוויר והרחבת חלל דרכי האוויר בברונכיולות סופיות בדגימות רקמה מריאות של חולים עם פיברוזיס ריאתי אידיופטי ופיברוזיס מיקרוסקופי של הפרנכימה; אלו הובילו ליצירת ציסטות חלת דבש.

 

ממצאים אלו מעידים כי כמות הברונכיולות הסופיות המוליכות וברונכיולות מעבר מופחתת משמעותית ודופן הברונכיולות הסופיות  מעובה משמעותית באזורים בריאות ללא עדות לפיברוזיס מיקרוסקופי של הפרנכימה.

 

הממצאים מדגישים כי ירידה ופיברוזיס של דרכי אוויר קטנות בחולים עם פיברוזיס ריאתי אידיופטי מופיעה ככל הנראה בשלב מוקדם במהלך המחלה, מאחר ומאפיינים אלו היו קיימים עוד לפני התפתחות פיברוזיס מיקרוסקופי של הפרנכימה. ממצאים אלו מדגישים את החשיבות של דרכי האוויר הקטנות בשינוי מהלך המחלה בחולים עם פיברוזיס ריאתי אידיופטי.

 

American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני