חדשות

טיפול חדש בשחפת מפחית את זמן הטיפול במחלה בשליש (The New England Journal of Medicine)

11/05/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

מחקר פאזה 3 שפורסם בכתב העת The New England Journal of Medicine הראה כי שילוב חדש של התרופות ריפאפנטין ומוקסיפלוקסצין שבר את מחסום ה-6 חודשים לטיפול בשחפת ריאתית רגישה לתרופות, ונדרשה לטיפול זה תקופת טיפול של כ-4 חודשים בלבד להגעה של מרבית הנבדקים למצב של ללא מחלה במשך שנה אחת.

בניסוי קודם שנערך, נבדקה הוספת מוקסיפלוקסצין למשטר הטיפול הקיים בשחפת, הוספה שלא הפחיתה את משך הטיפול לפחות מ-6 חודשים. עם זאת, מחקרים שנעשו בבעלי חיים העלו כי השילוב בין ריפאפנטין ומוקסיפלוקסצין עשוי לגרום להחלמה מהמחלה בזמן קצר יותר מאשר טיפול בנפרד. תוצאות ניסוי פאזה 2 של שילוב תרופתי זה לא הדגימו בעיות בטיחותיות. יש לציין כי ריפאפנטין היא נגזרת של האנטיביוטיקה ריפמפיצין, אך בעלת זמן מחצית חיים ארוכה יותר המאפשרת נטילת מנה אחת ביום.

בניסוי רב-לאומי פאזה 3 זה, נבדק משטר טיפולי חד-יומי במשך 4 חודשים ב-1200 מ"ג ריפאפנטין, עם או בלי 400 מ"ג מוקסיפלוקסצין חד-יומי, לעומת טיפול סטנדרטי בן 6 חודשים בריפמפיצין, איזוניאזיד, פיראזינאמיד ואתמבוטול. המחקר כלל 2516 משתתפים בני 12 ומעלה שאובחנו כחולי שחפת רגישה לתרופות. לא נצפה הבדל בטיחות בין שני המשטרים, כשבקבוצת הטיפול בריפאפנטין ומוקסיפלוקסצין 18.8% חוו תופעות לוואי בדרגה 3 ומעלה, לעומת 19.3% בקבוצת הטיפול הסטנדרטי של ה-6 חודשים.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני