חדשות

טיפול ב-Mirabegron (בטמיגה) בטוח ויעיל בקשישים עם פעילות-יתר של שלפוחית שתן (European Urology)

01/12/2019

מאת ד"ר עמית עקירוב

 

מרבית החולים עם פעילות-יתר של שלפוחית השתן, או Overactive Bladder (OAB), הם מעל גיל 65 שנים. כעת, מחקר חדש שפורסם בכתב העת European Urology התמקדו באוכלוסיה זו של חולים עם OAB רטוב אשר טופלו ב-Mirabegron ומהנתונים עולה כי הטיפול התרופתי בטוח, יעיל ונסבל היטב לאורך 12 שבועות.

 

במסגרת המחקר בשלב IV ביקשו החוקרים לבחון את תוצאות טיפול גמיש ב- Mirabegron(בטמיגה) אל מול פלסבו בקשישים עם OAB ואי-נקיטת שתן עקב דחיפות. לאחר שבועיים של נטילת טיפול-דמה, חולים עם לפחות אירוע אי-נקיטת שתן אחד, לפחות שלושה אירועי דחיפות במתן שתן ומתן שתן לפחות שמונה פעמים במהלך 24 שעות, בממוצע, חולקו באקראי ביחס 1:1 לטיפול ב- Mirabegron במינון 25 מ"ג/יום או פלסבו תואם, אשר ניתנו למשך 12 שבועות. לאחר 4 או 8 שבועות, ניתן היה להעלות את מינון Mirabegron או פלסבו ל-50 מ"ג/יום, בהתאם לשיקול הדעת של החוקרים.

 

לאחר סקירת 2,380 חולים, 443 חולים חולקו לקבוצת פלסבו ו-445 חולים חולקו לקבוצת טיפול ב-Mirabegron. מרבית המשתתפים במחקר היו נשים, כאשר 28% היו בגילאי 75 שנים ומעלה. היסטוריה של יתר לחץ דם (57% מהמשתתפים במחקר) ואוסטיאוארתריטיס (36% מהמשתתפים במחקר) היו מחלות הרקע הנפוצות בקרה המשתתפים במחקר. מספר התרופות הממוצע שנטלו המשתתפים בתחילת המחקר עמד על 6.5±4.7 תרופות.

 

התוצאים העיקריים של המחקר כללו את השינוי מתחילת המחקר עד תום הטיפול במספר הממוצע של אירועי מתן שתן במהלך 24 שעות ואירועי אי-נקיטת שתן במהלך 24 שעות. תוצאי סיום משניים כללו את השינוי בנפח השתן הממוצע, מספר אירועי דחיפות מתן שתן במהלך 24 שעות ומספר אירועי אי-נקיטת שתן עקב דחיפות במהלך 24 שעות.

 

החוקרים מדווחים על שיפור מובהק סטטיסטית בקבוצת הטיפול ב- Mirabegron, בהשוואה לקבוצת הפלסבו, בשינוי מתחילת המחקר עד לתום הטיפול במספר הממוצע של אירועי מתן שתן במהלך 24 שעות, במספר הממוצע של אירועי נקיטת שתן במהלך 24 שעות, בנפח השתן הממוצע, במספר הממוצע של אירועי דחיפות במתן שתן במהלך 24 שעות ובמספר הממוצע של אירועי אי-נקיטת שתן עקב דחיפות במהלך 24 שעות. בטיחות וסבילות הטיפול תאמו לפרופיל הבטיחות הידוע של Mirabegron.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר תומכים ביעילות Mirabegron בקשישים עם OAB רטוב, לצד פרופיל בטיחות וסבילות התואמים לדיווחים קודמים.

 

European Urology 2019

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני