Emed.co.il - גירסה להדפסה
  אתר לאנשי רפואה e-Med

E-MED.CO.IL 25/09/2020  הדפס מאמר  הדפס מאמר
 
E-MED.CO.IL

13/05/2012 הרפואה בראי ההיסטוריה: מה שאנחנו לא רואים

 

הערת העורך: השנה מלאו מאתיים שנה להופעת כתב העת New England Journal of Medicine . לציון המאורע הופיעו מספר מאמרים בתחומים שונים אשר סוקרים את התקופה מאז הקמת העיתון וביניהם מאמר המסכם את התפתחות הפדיאטריה בתקופה זו. ראיתי לנכון לתרגם מאמר מאלף זה ולהביאו במדור זה בשני חלקים ולקחת אתנחתא מספר ההיסטוריה בו אני משתמש בדרך כלל. יש לציין גם שהמחברת קובעת שרפואת ילדים קמה כמומחיות נפרדת רק במאה התשע עשר ומתעלמת מהספר הראשון שנכתב על רפואת ילדים בשפה האנגלית בשם Ye Boke of Chyldren  על ידי הרופא Thomas Phayre  ויצא לאור באנגליה בשנת 1545.

 

הנה התרגום המתומצת מה ניו אינגלנד -:

המונח 'פדיאטריה'  טבע הרופא  Sir William Oslerבשנת 1870. נכון הוא שבנימין רש (Benjamin Rush) הרצה על מחלות מיוחדות לילדים באוניברסיטת פנסילבניה כבר בשנת 1789, אך רוב הרופאים בתחילת המאה התשע עשר לא הכירו בכך, שלאוכלוסיית הילדים מחלות סגוליות לגיל זה והצרכים שלהם שונות מאלה של חולים מבוגרים. עובדה היא שברוב המאמרים של תקופה זו המונח 'תינוק' או 'ילד' מופיע רק בהקשר של מקצוע המיילדות או בתיאורי מקרה. הכנסת המונח 'פדיאטריה' הדגישה את העובדה, שמחלות ילדים והצרכים של החולים הצעירים שונים מאלה של מבוגרים וגם גרמה לכך שרפואת ילדים הפכה למומחיות נפרדת, שרופאים צריכים להתמסר לה בצורה בלעדית. מאז 1870 ה New England  התחיל במדור 'התפתחות ברפואת ילדים'.

 

כאשר מתבוננים בהתפתחות הפדיאטריה במאתיים השנים האחרונות מתברר שאפשר לחלק את השתלשלות המקצוע לארבע תקופות רצופות. נכון שחלוקה זו שרירותית למדי, אך היא עוזרת לנו לתאר את התמורות שחלו במקצוע בצורה מסודרת כרונולוגית ועניינית:

התקופה הראשונה  המשתרעת  משנת 1812 ועד 1880 מצטיינת בהכרה שילדים שונים ממבוגרים מבחינת אופי מחלתם.

התקופה השנייה התחילה בשנת 1881 ונמשכה עד 1930 ובה ניתנה תשומת לב לשיפור ברפואה מונעת כדי לצמצם תמותת הילדים.

התקופה השלישית ראתה את הפיתוח של תרכיבי חיסון רבים למניעת מחלות מדבקות. תקופה זו נמשכה משנת  1931 ועד  1980  .

והתקופה האחרונה:  התפשטות רפואת ילדים מעודכנת על כל כדור הארץ.

 

בכל אחת מתקופות אלה ראינו התקדמות בהתמודדותנו עם מחלות מדבקות, אשר היוו, ועדיין מהוות, הגורם העיקרי לתמותת ילדים בעולם. מאבק זה התחיל בפיתוח רפואה ציבורית, בקביעת כללי היגיינה, באספקת מקורות מים נקיים לשתייה, בהתמודדות עם גסטרו-אנטריטיס, בחיסון נגד מחלת האבעבועות השחורות,  בניסיונות לצמצם את התמותה משלשולים ומהמחלה הנגרמת על ידי HIV ה Human immunodeficiency virus.

 

גם בתחומים אחרים בפדיאטריה הופיעו מאמרים אשר נחשבים כנקודות מפנה במקצוע, כולל מאמרים בתחום הכירורגיה, האונקולוגיה, הניאונטולוגיה ותחומים נוספים רבים.

 

מאמרים אלה כוללים מאמרים על תיקון כירורגי של מומי לב, הטיפול בלויקמיה, אבוד תפקוד הטחול במקרים של אנמיה חרמשית המצב המשפטי של הילד המוכה והבסיס הגנטי של מחלת הפניל-קטונוריה (phenyl ketonuria)  וציסטיק פיברוזיז. גם הקשר בין  תסמונת המוות הפתאומי לבין התנוחה בעת השינה תואר לראשונה בדפי כתב עת זה.

 

אף על פי כן מחלות מדבקות היו הגורם העיקרי לתמותת תינוקות בעת ייסד ה New England  ובנקודת מבט כלל עולמית הן נשארות הגורם הראשי לתמותת תינוקות עד היום. לכן  נתמקד היום במאמרים אשר הופיעו בכתב עת זה ואשר  תרמו במאבקינו נגד מחלות מדבקות. כך נוכל לזהות מה שאנחנו לא רואים היום וכן ננחש מה יהיה עלינו לגלות בעתיד.

 

נמשיך במגזין הבא.

 

 

סגור חלון