הרצאות מצגות

דחיפות במתן שתן קשורה לדיכאון (מתוך כנס ה- American Urogynecologic Society)

13/10/2010

מאת ד"ר מיכל איזנשטט

מתוצאות אנאליזה שהוצגה בכנס ה- American Urogynecologic Society, עולה כי דיכאון ותחלואות נלוות רבות או חמורות הינם מנבאים בלתי תלויים של תסמיני דחיפות במתן שתן.

לדברי החוקרים, הניתוח הנוכחי מספק עדות נוספת לכך שתסמיני מערכת השתן התחתונה עשויים להיות מושפעים ממסלולים אורולוגיים ווסקולאריים המשפיעים על מספר מערכות בגוף, ובאופן ספציפי ממנגנונים מרכזיים, היקפיים ווסקולאריים של מערכת העצבים.

האנאליזה הנוכחית ניתחה מידע משני מחקרי ביקורת בבחירה אקראית שהשוו את התוצאות של פרוצדורות רפואיות לניהול אי נקיטת שתן: SISTEr (Stress Incontinence Surgical Treatment Efficacy) שבדק 665 משתתפות ו TOMUS (Trial Of Mid-Urethral Slings) שבדק 597 משתתפות.

החוקרים הניחו כי משתנים דוגמת פרטים דמוגרפים, עבר רפואי וחומרת תסמינים עשויים לנבא אי נקיטת שתן.

בתחילה, נבדקות שני המחקרים השלימו הערכות סטנדרטיות של איכות חיים, חומרת תסמינים ואובדן שתן, וכן מילאו שאלון IIQ (Incontinence Impact Questionnaire), המודד את ההשפעה של אי נקיטת שתן על פעילויות הנבדקת ומצבה הנפשי.  נבדקות ה- TOMUS מילאו שאלוני בריאות נוספים.

עם כניסתן למחקר, 70% מנבדקות ה- SISTEr ו 68% מנבדקות ה- TOMUS דרגו את תסמיני הדחיפות שלהם כמטרידה באופן בינוני.  בשני המחקרים, מדד IIQ גבוה יותר צפה אי נקיטת שתן ודחיפות – הסיכוי לאי נקיטת שתן ודחיפות עלה עם כל שינוי של 10 יחידות במדד התסמינים הכולל של ה- IIQ (יחס סיכויים, 1.07; 95% confidence interval, 1.05 - 1.09; P < .0001).

מספר תחלואות נלוות היו קשורות במדד גבוה בשאלון ה- Urogenital Distress Inventory (P = .0002), וכך גם מדדי דיכאון (P < .0001).  לידות בעבר, היסטוריה של אי נקיטת שתן או ניתוח, עישון, מצב הורמונאלי ותדירות התקפי אי נקיטת השתן לא ניבאו באופן בלתי תלוי אי נקיטת שתן ודחיפות או מידת אי הנוחות מן התסמינים.

הקשר בין דיכאון או אי נקיטת שתן ודחיפות מצביע על כך ששני המצבים עשויים לחלוק מנגנונים נוירולוגיים נפוצים.

לדברי החוקרים, ממצאיהם יסייעו בהפיכת פרוצדורות כירורגיות לתיקון אי נקיטת שתן למועילות יותר, וכן בהעלאת המודעות לתחלואות העשויות להתלוות לאי נקיטת שתן.

מתוך כנס ה- American Urogynecologic Society, שנערך באוקטובר 2010, בלונג ביץ', ארה"ב.

לידיעה במדסקייפ

 

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<