חדשות

עישון אבהי במהלך ההיריון מלווה בסיכון מוגבר לאסתמה בצאצא (Front Genet)

17/06/2019

 

מתוצאות מחקר חדש להערכת שינויים כימיקאלים בדנ"א עולה כי חשיפה של עוברים לעישון אבהי במהלך ההיריון עשויה להיות מלווה בסיכון מוגבר להתפתחות אסתמה עד גיל שש שנים, בהשוואה לצאצאים ללא חשיפה דומה.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי בעוד שחשיפה לעישון לפני הלידה מלווה בסיכון מוגבר לאסתמה בילדות.

 

החוקרים עקבו אחר 756 תינוקות במשך שש שנים. כמעט אחד מכל ארבעה ילדים נחשפו לעישון אבהי בזמן החיים התוך-רחמיים; רק שלוש אימהות עישנו. בסך הכול, 31% מהילדים לאבות שעישנו במהלך ההיריון פיתחו אסתמה עד גיל שש שנים, בהשוואה ל-23% מהילדים לאבות שעישנו.

 

בילדים שנחשפו לעישון אבהי בהיקף של למעלה מ-20 סיגריות ביום תועד סיכון גבוה יותר משמעותית להתפתחות אסתמה, בהשוואה לאלו שעישנו פחות מ-20 סיגריות ביום ואלו ללא חשיפה לעישון אבהי לפני הלידה.

 

כ-35% מהילדים לאבות שהיו מעשנים כבדים פיתחו אסתמה, זאת בהשוואה ל-25% מהילדים לאבות שהיו מעשנים קלים ו-23% מהילדים לאבות שלא עישנו כלל במהלך ההיריון.

 

עישון אבי במהלך ההיריון לווה בשינויים במתילציה של דנ"א בחלקי גנים המעורבים בתפקוד מערכת החיסון והתפתחות אסתמה.

 

החוקרים אספו דנ"א יילודים מדם טבורי מיד לאחר הלידה ומצאו כי ככל שהאבות עישנו יותר במהלך ההיריון, כך היקף המתילציה של דנ"א היה גדול יותר בשלושה גנים ספציפיים המשחקים תפקיד בתפקוד מערכת החיסון.

 

בילדים עם העליה הגדולה ביותר במתילציה בלידה, עם השפעה על שלושת הגנים הללו, תועדה עליה של כמעט כפליים בסיכון לאסתמה עד גיל שש שנים, בהשוואה לילדים אחרים במחקר.

 

בעוד שעישון אבהי במהלך ההיריון נקשר עם אסתמה בילדות, לא נראה כי הנ"ל השפיע על הרגישות של הילדים לאלרגנים או רמות כוללות של נוגדני IgE אשר נקשרו עם אסתמה.  מכאן עולה כי הסיכון לאסתמה בעקבות חשיפה לעישון ככל הנראה אינו משנית לאסתמה אלרגית, הנובעת מאלרגנים או ריגוש אלרגי דרך נוגדני IgE.

 

Front Genet 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<