חדשות

אולי תעוקה יציבה לא תמיד יציבה כל כך ומה המאפיינים הקובעים תחזית בתסמונת הכלילית הכרונית?/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

19/09/2019

כ 30% מהתמותה העולמית נעוצה באירועי אוטם ושבץ, והמובילה בתחלואה הקרדיווסקולרית הינה המחלה הכלילית (ר"ת CD בעיקר אם התסמונת חדה כ ACS  אך לעיתים גם אם כרונית כ CCS).

ההתקדמות שחלה בטיפול ההתערבותי המשפר תחזית בעיקר בעת ACS, והתרופתי כולל המניעתי באספקטים השונים, הפחיתו את התמותה הכלילית ב35% לעומת התקופה שלפני 1995, וגרמה לעליה מתמדת במספר המטופלים עם מחלה כלילית, יציבה לכאורה אך מגוונת מאד, ולכן תסמונת CCS הוגדרה מחדש בכינוס ESC החודש כ CCS בריבוד ל 6 תת קבוצות, בהתאם ל: עבר הרחוק או הקרוב פחות משנה של אירוע ACS ו או רה וסקולריזציה, או הוכחת איסכמיה באמצעים הקיימים, מלווה או  לאו סימפטומטית של תעוקה או אי ספיקת לב ר"ת HF, או תפקוד לב ירוד, או רק תסמונת מיקרו וסקולארית כלילית, כל אלה כדי לשפר את דירוג הסיכון.

בעת שקיימים נתונים רבים על תחזית מטופלים לאחר ACS , פחות ידועים המאפיינים בספקטרום הרב גוני כיום של CCS, הגישה הטיפולית והתחזית ארוכת הטווח.

מטרת המחקר:

לתאר באוכלוסייה מגוונת זאת של CCS, את המאפיינים, הגישות הקליניות, ולהעריך את הגורמים המכריעים את תחזית ארוכת הטווח, בהתמקדות על החשיבות היחסית של תעוקת חזה (ר"ת AP)  וסיפור עבר של אוטם (ר"ת MI ).

שיטות:

החוקרים חקרו נתונים מתוך מרשם בין לאומי (45 מדינות ), תצפיתני, פרוספקטיבי, מרשם  ProspeCtive observational LongitudinAl RegIstry oF patients with stable coronary arterY disease, CLARIFY

אשר מטרתו הייתה לאסוף נתונים משך שנה בין 2009 – 2010 על סטאטוס של מטופלי מחלה כלילית יציבה הכולל: נתונים דמוגרפים, קליניים, גורמי סיכון, טיפול, ותוצאים של 5 שנות מעקב בין 2010 ל 2015.

תסמונת כלילית כרונית הוגדרה במטופלים שעברו אוטם (סך 59.9% ) או רה וסקולריזציה (סך 58.6% עם PCI סך 23.6% עם CABG ) אך מעבר ל 3 חודשים קודם, או הצרות כלילית מעל 50% או תעוקה והוכחה של איסכמיה מיו קרדיאלית (כ 5% ).

לעיון בתוצאות ובמסקנות - באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני