חדשות

צבעי שיער עלולים לפגוע בעור של מעצבי שיער (The Journal of Allergy and Clinical Immunology)

11/12/2019

בקרב מעצבי שיער ניתן לזהות לעיתים קרובות נזקים לעור עקב חשיפה ל-PPD (P-Phenylenediamine), מרכיב המצוי בצבע לשיער, גם כאשר אין סמנים לדלקת עורית עקב חשיפה זו, כך עולה מתוצאות מחקר מעבדתי קטן, שפורסמו בכתב העת Journal of Allergy and Clinical Immunology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי PPD הינו אלרגן משמעותי המצוי בצבע לשיער ועלול לגרום לדלקת עור במגע על-רקע אלרגיה. כעת הם ביקשו לבחון את ההשפעה של חשיפה ל-PPD על פעילות גנים המעורבים בדלקת עורית וגנים פעילים בעור אשר ניזוק. הם בחנו את פעילות הגנים בביופסיות עוריות לאחר חשיפה ל-PPD של שבעה מעצבי שיער ללא תסמינים עוריים, בארבעה עם תגובה עורית אלרגית קלה בעקבות חשיפה לכימיקאל ובחמישה עם תגובה עורית אלרגית חמורה.

 

מהנתונים עולה כי בקרב מעצבי שיער שמרחו את הצבע על לקוחות מספר פעמים ביום תועד סיכון גבוה במיוחד לחשיפה ל-PPD. הכימיקאל עלול גם לגרום לתגובות אלרגיות באלו הצובעים את השיער שלהם באופן קבוע, בפרט במידה ונעשה שימוש בצבעים כהים.

 

בסלונים רבים מבקשים מהלקוחות להשלים תבחין טלאי במטרה לקבוע אם הם עלולים לפתח תגובה אלרגית לפני צביעת השיער, אך לעיתים הדבר עלול להביא לריגוש של הנבדקים לכימיקאל ולהוביל לפריחה עורית כאשר נחשפים לצבע בפעם השניה במספרה.

 

שימוש בכפפות כאשר צובעים את השיעור עשוי להפחית את הסיכון לנזק עורי עקב חשיפה ל-PPD.

 

החוקרים מציינים כי צלמים המפתחים סרטי צילום ואלו העובדים עם קעקועים שחורים זמניים וקעקועי חינה עשויים גם להיחשף ל-PPD ולפתח תגובות עוריות אלרגיות עקב כך.

 

במחקר המעבדתי מצאו החוקרים כי חשיפה ל-PPD הובילה לנזק לשכבת האפידרמיס, המשחקת תפקיד חשוב במניעת כניסת אלרגנים והתפתחות נזק. מאחר והם זיהו נזק עורי הן במעצבי שיער ללא דלקת עור ממגע על-רקע אלרגי והן באלו הם דלקת עורית, ממצאי המחקר מרמזים כי חשיפה תעסוקתית ל-PPD גורמת ישירות לנזק עורי.

 

The Journal of Allergy and Clinical Immunology, online November 26, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<