חדשות

עדויות חדשות תומכות בתועלת ממושכת של פסילוציבין בחולי סרטן (J Psychopharmacol)

02/02/2020

 

בחולים סרטן שקיבלו טיפול חד-פעמי, במנה יחידה של הסם פסילוציבין (Psilocybin), בשילוב עם פסיכותרפיה, תועדה השפעה חיובית משמעותית על מצוקה רגשית וקיומית כחמש שנים לאחר קבלת הטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסם בכתב העת Journal of Psychopharmacology.

 

מחקר שפורסם לאחרונה השלים השוואה בין מנה-יחידה של פסילוציבין אל מול מנה יחידה של ניאצין בשילוב עם פסיכותרפיה במשתתפים עם מצוקה פסיכיאטרית משנית לממאירות. מהתוצאות עלה כי פסיכותרפיה עם פסילוציבין סייע בשיפור מצוקה פסיכיאטרית וקיומית, איכות חיים ורווחה רוחנית, עד שבעה שבועות לפני חציה לקבוצה השניה. במעקב לאחר 6.5 חודשים, לאחר החצייה לקבוצה המקבילה, 60-80% מהמשתתפים המשיכו לעמוד בקריטריונים של תגובה נוגדת-דיכאון או נוגדת-חרדה בעלת משמעות קלינית.

 

המחקר הנוכחי נועד לבחון את התוצאות בטווח הארוך בקרב תת-קבוצה של משתתפים שהשלימו את המחקר המקורי. החוקרים יצרו קשר עם 16 המשתתפים שעדיין היו בחיים ו-15 משתתפים הסכימו להשתתף במחקר, 3.2 ו-4.5 שנים לאחר מתן פסילוציבין.

 

מהתוצאות עולה כי ההקלה בחרדה, דיכאון, חוסר-תקווה, דה-מורליזציה ופחד מהמוות נותרו בשני ביקורי המעקב הראשונים. בביקור המעקב השני (4.5 שנים) כ-60-80% מהמשתתפים ענו על הקריטריונים לתגובה נוגדת-דיכאון או נוגדת-חרדה משמעותית קלינית. המשתפים ייחסו חלק גדול מהשינויים החיוביים בחייהם לפסילוציבין ודירגו את הטיפול כאחד הטיפולים המשמעותיים ביותר עבורם.

 

ממצאים אלו מעידים כי פסיכותרפיה בשילוב עם פסילוציבין עשויה לסייע בשיפור ההקלה ארוכת הטווח במצוקה פסיכיאטרית על-רקע ממאירות. עם זאת, הם מדגישים כי ניתן להסיק מסקנות מוגבלות אודות היעילות של הטיפול בשל מבנה המחקר אך למרות זאת, העדויות מצטרפות לנתונים הקיימים ומציעות כי טיפול בשילוב פסילוציבין עשוי לשפר את המצב הפסיכולוגי, הרגשי והבריאות הרוחנית של חולים עם ממאירות מסכנת-חיים.

 

J Psychopharmacol. Published online January 9, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<