חדשות

עשר שנים לאחר החלטת הממשלה משרד הבריאות פותח מוקד סיוע מוקד טלפוני לגמילה מעישון (דהמרקר)

10/02/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח בדהמרקר, משרד הבריאות החל להפעיל בשבוע שעבר את המוקד הטלפוני הלאומי לגמילה מעישון.

ע"פ הדיווח, עלות הפעלת המוקד  היא כ-1.5 מיליון ש"ח בשנה, והוא יתופעל ע"י צוות מיומן של יועצים לגמילה שיעניקו לווי ותמיכה טלפונית, ללא עלות, למעשנים המעוניינים להיגמל.

עדיין אין מענה בשפה הערבית אך משרד הבריאות מסר שמתבצע כעת גיוס יועצים דוברי ערבית.

המוקד יפעל חמישה ימים בשבוע בין 8:00 ל-20:00 ומספרו 6800*.

בכתבה בדהמרקר מצויין שהוועדה הציבורית לצמצום העישון ונזקיו המליצה כבר לפני כעשור לפתוח מרכז כזה, וההמלצות אף קיבלו אישור הממשלה ב-2011 .

ע"פ המלצות הועדה , למוקדי גמילה מעישון חשיבות רבה באמצעות הסרת חסמים ושיפור נגישות עבור מעשנים שמעוניינים להיגמל, אך נמנעים להגיע לקבוצות הגמילה המופעלות ע"י קופות החולים.

בכתבה מצויין כי בישראל יש עדיין 1.3 מיליון מעשנים, כאשר ע"פ נתוני משה"ב , רק 27 אלף מהם פונים מדי שנה לייעוץ לגמילה מעישון במסגרות הקימות (2%) שמחייבות נוכחות פיזית.  

כמו במדינות אחרות בעולם נראה שגם בישראל ייכנס לתוקף החוק המחייב את חברות הסיגריות להוסיף על האריזות, לצד האזהרות הקיימות גם את מספרי הטלפון של מרכזי הגמילה הטלפוניים.

 

בצה"ל מופעל מודל של גמילה באמצעות מסרונים בשם "סמס-הפסק", אבל המוקד הטלפוני אמור להשלים את מגוון הכלים שיעמוד גם לרשות חיילים המבקשים להיגמל. בחלק מקופות החולים, מופעל גם מוקד ייעוץ טלפוני לגמילה, בכפוף להפניה מרופא. המוקד הלאומי החדש פתוח לכולם.

לכתבה בדהמרקר

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני