חדשות

האם יתכנו אירועים קרדיו וסקולריים חמורים מעבר לשנה, לאחר התערבות מלעורית בעידן התומכנים החדשים?/מאת ד''ר יעקב גולדשטיין, האיגוד הקרדיולוגי

20/02/2020

בארבעה העשורים מאז ש- Gruentzig Andreas פתח בעזרת צנתר בלון (שפיתוחו החל במטבחו הפרטי) את עורק הכלילי השמאלי הקדמי, חל שיפור מתמיד בציוד, בתומכנים (מתומכנים ללא ציפוי BMS לתומכנים משחררי תרופה דור ראשון DES1 לתומכנים דור חדש DES2 ) ובשיטות ההתערבות המלעורית (ר"ת PCI), אשר הפך את הפעולה כמצילת חיים בעת STEMI ובטוחה גם בתעוקה יציבה סימפטומטית ללא תגובה לטיפול מטבי.

הסברה הרווחת כיום בעידן ה DES2 , היא שרוב האירועים הקרדיו וסקולריים החמורים המז'וריים (ר"ת MACE ), בעקבות ה PCI בעזרת תומכן, מתרחשים בחודשים הראשונים לאחר ההתערבות.

יש חשיבות רבה בהערכת היארעות המאוחרת, ובאפיון הגורמים לכך, היות ומטופלים רבים ישרדו שנים רבות לאחר מכן. יתרה מזאת לא ברור מה השלכות בתקופות מאוחרות של אירוע MACE שאירע בשנה הראשונה.

למעשה הסיכון ל אירועי MACE  מאוחרים מעבר לשנה לאחר PCI הכוללים: מוות קרדיאלי, אוטם MI בכלל, או MI הקשור לנגע המטרה (ר"ת TV-MI), פקקת של תומכן (ר"ת ST ), רה וסקולריזציה נשנית של נגע המטרה מונעת איסכמיה (ר"ת ID-TLR), לא ברורים דיים.

מטרת המחקר:

להעריך את שיעורי ההיארעות, והגורמים המנבאים אירועים מאד מאוחרים הקשורים בתומכן המקורי ו MACE , בריבוד לסוגי התומכן בעת ביצוע ה PCI המקורי אם BMS, או DES1 או DES2.

 

שיטות:

נתונים על בסיס פרטני למטופל (כ individual patient data ר"ת IPD ), נאספו מתוך 19 מחקרים פרוספקטיביים אקראיים של תומכני שלד מתכתי, מבוצעים דרך מרכז מחקר אקדמי מוביל.

רב המטופלים שהוקצו היו עם מחלה כלילית (תעוקה יציבה או איסכמיה שקטה) כרונית אמנם, אך שישה מחקרים כללו אוטמים STEMI או .NSTEMI

  1. תוצא עיקרי\ראשוני נקבע כ MACE מאוחר מאד  very-late MACE) משלב אירועים הכוללים מוות קרדיאלי, או MI ו ID-TLR,
  2. ותוצא שניוני נקבע כ target lesion failure ר"ת TLF משלב אירועים שניתן לקשרם לנגע המטרה שכללו מוות קרדיאלי, או TV-MI, ו ID-TLR.

כל התוצאים הוערכו מעבר לשנה 1 ועד 5 שנים לאחר PCI עם BMS לעומת DES1 לעומת DES2.

מטא אנליזת רשת network meta-analysis בוצעה במטרה להעריך השוואות ישירות או עקיפות.

לתוצאות ולמסקנות באתר האיגוד הקרדיולוגי

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<