חדשות

במהלך מגפת הקורונה נרשמה ירידה בהיקף התלקחויות מסוכנות של COPD (מתוך MedRxiv)

21/06/2021

 

לאמצעי הזהירות שננקטו בציבור במהלך מגפת הקורונה במטרה למנוע את התפשטות הנגיף היו השפעות חיוביות נלוות. מנתונים מטעם המרכז לבקרת מחלות ומניעתן אשר טרם עברו סיקור עמיתים ופורסמו באתר medRxiv עולה כי במהלך המגפה נרשמה ירידה דרמטית בשיעור האשפוזים עקב התלקחויות COPD (Chronic Obstructive Pulmonary Disease).

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים נתונים מ-13 בתי חולים והשוו את שיעור האשפוזים השבועיים בשל COPD בשנים 2018 ו-2019, עם אשפוזים לאחר 1 באפריל, 2020, כאשר החלו במאמצים להגבלת התפשטות נגיף הקורונה. החוקרים בחרו תקופה דומה בת שישה חודשים בכל שנה לשם השוואה – בין 1 באפריל ועד 30 בספטמבר.

 

הממצאים נבחנו אל מול הנתונים הארציים בארצות הברית אודות מגמות נגיפים נשימתיים בין תחילת שנת 2018 ועד 1 באוקטובר בשנת 2020.

 

מהנתונים עולה כי חלה ירידה משמעותית של 53% בשיעור האשפוזים עקב COPD במהלך המגפה, כמו כן, נרשמה ירידה של 36% בשיעור השבועי של אשפוזים בשל מצבים חמורים כמו אי-ספיקת לב, סוכרת והתקף לב.

 

החוקרים סבורים כי הירידה הנ"ל הינה תוצאה של ירידה בנגיפים נשימתיים עונתיים, דוגמת נגיף השפעת. השערתם היא כי ההוראות להישאר בבית, לשמור על ריחוק חברתי, לעטות מסכות ולהגביל את ההתקהלויות, הובילו להפחתת החשיפה לא רק לנגיף הקורונה אלא גם לזיהומים נשימתיים אחרים.

 

החוקרים מזהירים כי חזרה מלאה לשגרה עלולה להוביל לחשיפה חוזרת של חולי COPD לטריגרים העונתיים המוכרים. במידה ויוסרו לחלוטין ההגבלות וההוראות לעטיית מסכות ושמירת ריחוק חברתי במהלך עונת השפעת, סביר להניח כי הזיהומים הללו ישוב ויעלה.

 

מגפת הקורונה סייעה לרבים ברחבי העולם להבין טוב יותר את חשיבות מסכות וריחוק חברתי להפחתת התפשטות המחלה.

 

מתוך MedRxiv

 

לידיעה ב-MDEdge

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<