חדשות

חשיבות תבחיני טלאי בחולים המפתחים דלקת עור באזור הפנים על-רקע עטיית מסכות (Journal of the American Academy of Dermatology)

30/06/2021

 

המרכיבים הכימיים של מסכות פנים חד-פעמיות ושיירים חומרי חיטוי או תכשירים קוסמטיים עלולים לגרום לתגובות עוריות ותבחיני טלאי עשויים לסייע בקביעת האבחנה הנכונה, כך טוענים מומחים מדרום קוריאה בעקבות מחקר חדש שפורסם בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology.

 

החוקרים השלימו מחקר מקרה-ביקורת שכלל מבוגרים עם אבחנה של דרמטיטיס של הפנים לאחר התפרצות מגפת הקורונה. מדגם המחקר כלל 27 חולים עם נגעים ותסמינים שהחמירו לאחר עטיית מסכות חד-פעמיות ו-70 ביקורות שפיתחו דרמטיטיס של הפנים מסיבות אחרות.

 

המשתתפים בקבוצת הביקורת פיתחו תסמיני דרמטיטיס לפרק זמן ארוך יותר משמעותית, בהשוואה לאלו שפיתחו את התגובה העורית עקב עטיית מסכות (משך ממוצע של 22.87 חודשים לעומת 6.24 חודשים).

 

פיזור הנגעים העוריים היה דומה בשתי הקבוצות, למעט שכיחות גבוהה יותר של נגעים באזור הסנטר בחולים שפיתח דרמטיטיס עקב עטיית מסכות (14.8% לעומת 5.7%).

 

בשתי הקבוצות, המאפיינים הנפוצים של הנגעים העוריים כללו אודם ופפולות. עם זאת, היפרקרטוזיס (22.2%) ויובש עורי (11.1%) היו נפוצים יותר משמעותית בקבוצת החולים עם מעורבות עורית עקב עטיית מסכות, בהשוואה לקבוצת הביקורת (4.3% לעומת 1.4%, בהתאמה).

 

תבחיני טלאי הדגימו שיעור גבוה יותר משמעותית של תוצאות חיוביות ל-Potassium Dichromate (25.9%) ו-4-Tert-Butylphenol-Formaldehyde Resin (14.8%). תגובות חיוביות ל-N-Isopropyl-N-Phenyl-4-Phenylenediamine (7.4%), פורמאלדהיד (11.1%) ותימרוסל (14.8%) היו גם כן נפוצות יותר בקבוצת דרמטיטיס על-רקע עטיית מסכות, אך ההבדל לא היה מובהק סטטיסטית.  החוקרים מציינים כי חומרים אלו מהווים מרכיבים ידועים של מסכות פנים חד-פעמיות.

 

בנוסף, ב-11 משתתפים בקבוצת הביקורת (15.7%) תועדו תגובות שליליות לכלל המרכיבים בתבחיני טלאי, זאת לעומת נבדק אחד בלבד מאלו עם דרמטיטיס על-רקע עטיית מסכות (3.7%).

 

ממצאים אלו מרמזים כי מרכיבים כימיים במסכות חד-פעמיות ושיירי חומרי חיטוי או חומרים קוסמטיים עלולים לגרום תגובות אלרגיות או איריטנטיות. יתרה מזאת, לאור הסביבה הסגורה והלחה תחת מסכת פנים, ניתן להניח כי חומרים אלו עשויים לחדור בצורה קלה יותר לעור ולגרום לדרמטיטיס של הפנים.

 

Journal of the American Academy of Dermatology 2021.

 

לידיעה ב-MDEdge

 

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<