חדשות

תרגילי נשימה עשויים לשפר איכות חיים בחולי אסתמה (מתוך כנס ה-European Respiratory Society International Congress)

14/09/2021

 

בחולים עם אסתמה לא-מאוזנת בדרגה בינונית-עד-חמורה, תרגילי נשימה בשילוב עם טיפול סטנדרטי הובילו לשיפור איכות חיים, כך עולה מנתונים שהוצגו במהלך כנס ה-European Respiratory Society International Congress.

 

תרגילי נשימה, התערבות לא-תרופתית לטיפול באסתמה, נועדו לשפר את דפוסי הנשימה של החולים באמצעות נשימה סרעפתית, שאיפה דרך האף, נרמול נפח הנשימה והרפיית הלסת והלשון. ניתן לבצע תרגילים אלו במרפאה או בבית.

 

החוקרים מדנמרק השלימו מחקר רב-מרכזי, אקראי ומבוקר, שכלל 193 משתתפים עם אסתמה לא-מאוזנת בדרגה בינונית-עד-חמורה (גיל ממוצע של 52 שנים, 63.2% נשים) משבעה בתי חולים ומרפאה פרטית בדנמרק. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול סטנדרטי עם תרגילי נשימה למשך 12 שבועות (94 חולים) או לטיפול סטנדרטי בלבד (99 חולים).

 

קבוצת ההתערבות כללה שלושה מפגשים של תרגילי נשימה במרפאה ובבית. במידת הצורך, המשתתפים קיבלו הוראה להשלים טכניקות עצירת נשימה וטכניקות לדיכוי-שיעול. המשתתפים במחקר היו במעקב לאורך 12 חודשים.

 

התוצא העיקרי של המחקר היה מדד Mini-Asthma Quality of Life Questionnaire ותוצאים משניים כללו את מרחק ההליכה בשש דקות, תפקודי ריאות ורמת פעילות גופנית.

 

לאחר שישה חודשים, בקרב המשתתפים בזרוע ההתערבות תועד שיפור במדד Mini-Asthma Quality of Life Questionnaire בשיעור של 0.35 (רווח בר-סמך 95% של 0.07-0.62), בהשוואה לטיפול הסטנדרטי. בנוסף, תועד שיפור במדדי דיכאון בזרוע ההתערבות בהיקף של 0.9- נקודות, בהשוואה לטיפול הסטנדרטי.

 

יחס שיעורי היארעות אירועים חריגים חמורים על-רקע אסתמה עמד לאחר 12 חודשים של 1.13 (9 לעומת 10 אירועים, בהתאמה; p=0.78). לא תועדו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות בתוצאים משניים.

 

הממצאים מעידים כי תרגילי נשימה הובילו לשיפור איכות החיים בחולי אסתמה, גם כאשר מחלת הריאות לא הייתה מאוזנת היטב, כאשר גודל ההשפעה של התערבות זו היה דומה לזו שתועדה עם טיפול תרופתי למניעת התלקחות מחלת ריאות.

 

מתוך כנס ה-European Respiratory Society International Congress

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<