חדשות

אחוז הירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי מנבא את סיכויי הפוגה בסוכרת (Diabetes Care)

11/10/2021

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Diabetes Care עולה כי סף ירידה במשקל של 20% לאחר ניתוח בריאטרי מלווה בהפוגה ראשונית בסוכרת מסוג 2, גם בקרב חולים עם מדד מסת גוף גבוה שטופלו באינסולין.

 

החוקרים השלימו ניתוח של הרשומות הרפואיות הממוחשבות במאגר Kaiser Permanente Southern California אודות 5,928 חולים עם סוכרת מסוג 2 שעברו ניתוח שרוול קיבה (2,546 חולים) או ניתוח מעקף קיבה (3,382 חולים) בין השנים 2009 עד 2016 (גיל ממוצע של 50 שנים, 73% נשים).

 

התוצא העיקרי של המחקר היה הפוגה בסוכרת מסוג 2, אשר הוגדרה בנוכחות לפחות 90 ימים לאחר ניתוח או הפסקת כל התרופות לסוכרת. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין הפוגה ראשונית בסוכרת מסוג 2 ובין אחוז הירידה הכוללת במשקל הגוף לאחר ניתוח בריאטרי.

 

לאורך 5.9 שנות מעקב, 71% מהחולים חוו הפוגה ראשונית בסוכרת מסוג 2, עם מרווח זמן ממוצע עד להפוגה של שנה אחת.

 

בהשוואה לירידה במשקל הגוף של עד 5%, הסיכוי להפוגה בסוכרת עלה עם כל עליה של 5% בירידה במשקל עד לסף של 20% (יחסי סיכון שנעו בין 1.97 עד 2.92).

 

כאשר החוקרים בחנו קטגוריות ירידה במשקל של מעל 25% ממשקל הגוף, בכל החולים תועד סיכוי להפוגה ראשונית שהיה דומה לזה שתואר באלו בהם תועדה ירידה של 20-25% ממשקל הגוף. באלו שהשיגו ירידה של מעל 20% ממשקל הגוף תועד סיכוי גבוה יותר להפוגה ראשונית בסוכרת מסוג 2, בהשוואה לאלו בהם תועדה ירידה של עד 5% ממשקל הגוף, גם אם קיבלו טיפול באינסולין בעת הניתוח.

 

החוקרים מסבירים כי הם מקווים כי רופאים יבינו טוב יותר כי יש להקפיד על ציפיות מציאותיות יותר בכל הנוגע לירידה במשקל לאחר ניתוח בריאטרי וכי הציפיות הסבירות הללו עדיין מלוות בשיפור משמעותי בסיכון למחלות לב וכלי דם, תמותה ואיכות חיים. למרות שבחולים שקיבלו טיפול באינסולין תועדו יתרונות לניתוח, על הרופאים להימנע מהמתנה להמלצה על ניתוח בריאטרי כמוצא אחרון. החולים זכו לתוצאות טובות יותר כאשר הופנו לניתוח במצב בריא יותר. ניתוח בריאטרי מהווה את הטיפול היעיל ביותר בטווח הארוך להשמנה חמורה.

 

Diabetes Care 2021

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<