חדשות

טיפול בביספוספנטים עדיף על פעילות בונה-עצם למניעת שברים בנשים לאחר-מנופאוזה (מתוך כנס ה-ASBMR)

15/10/2021

 

בנשים לאחר-מנופאוזה עם מסת עצם נמוכה תועד שיפור גדול יותר בצפיפות העצם בעמוד-שדרה וירידה בשחלוף עצם עם טיפול חודשי ב-Risedronate, בהשוואה ל-12 חודשי פעילות בונה עצם, כך עולה מנתונים שפורסמו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Society for Bone and Mineral Research.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 276 נשים בריאות, לאחר-מנופאוזה (גיל ממוצע של 55 שנים), עם מסת עצם נמוכה אך ללא אוסטיאופורוזיס, אשר חולקו באקראי לאחת משלוש קבוצות למשך 12 חודשים: תוספי סידן עם וויטמין D בלבד (ביקורות), טיפול פומי חודשי ב-Risedronate במינון 150 מ"ג עם סידן וויטמין D, או פעילות בונה עצם שלוש פעמים בשבוע עם סידן וויטמין D.

 

במהלך המחקר הושלמה הערכת בדיקת צפיפות העצם והרכב הגוף, כמו גם הערכת סמני שחלוף עצם בדם בתחילת המחקר ולאחר 6 ו-12 חודשים; עם השוואת המדידות בין הקבוצות ולאורך הזמן.

 

לאחר 12 חודשים, בנשים בזרוע הטיפול ב-Risedronate תועדה עליה ממוצעת בצפיפות העצם של 1.9% בעמוד-שדרה, עם עליה של 0.9% בכלל ירך ושל 0.09% בצוואר ירך. בנשים בזרוע הפעילות הגופנית תועדה עליה ממוצעת בצפיפות העצם של 0.9% בעמוד שדרה ו-0.5% בכלל ירך, לעומת ירידה של 0.4% בצוואר ירך.

 

הנתונים מצביעים על ירידה גדולה יותר בספיגת עצם (רמות Ntx, p<0.004) ויצירת עצם (Alkaline Phosphatase ספציפי לעצם, p<0.001) בקרב מטופלות ב-Risedronate, בהשוואה לזרוע הפעילות הגופנית.

 

מדדי ניתוח מבנה הירך הצביעו על הבדל משמעותי בין קבוצת האימון הגופני וקבוצת הביקורת; לא תועדו הבדלים בין מטופלים ב-Risedronate ואלו בקבוצת פעילות גופנית או ביקורות.

 

החוקרים מסבירים כי בנשים לאחר-מנופאוזה עם אובדן עצם מוקדם, פעילות גופנית עשויה להביא לשיפור חוזק העצם בעקבות שינוי המבנה, לא צפיפות העצם. הטיפול ב-Risedronate היה יעיל בשיפור צפיפות העצם בעמוד השדרה וההנחיות הנוכחיות ממליצות על מתן הטיפול התרופתי לאחר שאישה פיתחה אוסטיאופורוזיס.

 

מתוך כנס ה-ASBMR

 

לידיעה ב-Healio

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<