חדשות

האם לתסמונת שחלות פוליציסטיות באם אבחנה על משקל הלידה של הצאצא? (J Clin Endocrinol Metab)

28/11/2021

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, מהן עולה כי לאבחנה של תסמונת שחלות פוליציסטיות באם אין השפעה משמעותית על משקל הלידה של הצאצא.

 

ברקע למחקר מבירים החוקרים כי מחקרים קודמים אודות הקשר בין אבחנה של תסמונת שחלות פוליציסטיות באם ובין משקל הלידה של הצאצא הדגימו תוצאות סותרות והקשר הסיבתי עדיין אינו מובן היטב.

 

החוקרים השלימו מחקר רנדומיזציה מנדליאנית להערכת הקשר הסיבתי בין תסמונת שחלות פוליציסטיות של האם ובין המשקל הלידה בצאצא.

 

החוקרים יצרו כלים גנטיים לתסמונת שחלות פוליציסטיות המבוסס על ארבעה עשר SNP (Single Nucleotide Polymorphism) אשר זוהו לאחר GWAS (Genome Wide Association Study) שכלל 10,074 מקרים של תסמונת שחלות פוליציסטיות ו-103,164 ביקורות ממוצא אירופאי. הערכת הקשר הסיבתי בין אבחנה של תסמונת שחלות פוליציסטיות באם ובין משקל הלידה בצאצא התבססה על רנדומיזציה מנדליאנית.

 

מהממצאים עולה כי עדויות מוגבלות תומכות בקשר סיבתי בין אבחנה של תסמונת שחלות פוליציסטיות באם ובין משקל הלידה בצאצא (6.1- גרם, רווח בר-סמך 95% של 16.8- עד 4.6 גרם).

 

החוקרים כותבים כי למרות קנה המידה הגדול של המחקר, הממצאים אינם תומכים בקשר סיבתי משמעותי בין אבחנה של תסמונת שחלות פוליציסטיות באם ובין משקל הלידה בצאצא. הם קוראים להשלים מחקרים גדולים יותר עם רנדומיזציה מנדליאנית של נשים עם תסמונת שחלות פוליציסטיות או להיעזר בכלים גנטיים אחרים להבנה טובה יותר של ההשפעה של אבחנה של תסמונת שחלות פוליציסטיות באם.

 

J Clin Endocrinol Metab. 2021

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<